Kategorie

Rostliny bez námahy I. – Fialka

I na panelákovém parapetu se můžeme dočkat krásných výpěstků, pokud přizpůsobíme zvolený typ rostliny daným podmínkám a rovněž v případě, že nebudeme zvolenou rostlinku sužovat naším nezájem. Poměrně nenáročnou rostlinou je usambarská (někdy také nazývaná kapská nebo africká) fialka.

Africká fialka v pěkném květináči bude pěknou ozdobou na stole i na parapetu

Jak už název napovídá, pochází z oblastí tropické Afriky. Rostlina vytváří stále zelenou růžici ochlupených, většinou tmavě zelených listů. Existují však také různé kultivary s listy vlnitými, drobnými či kulatými. Květy vyrůstají po několika v květenstvích a dají se pořídit ve velmi bohaté škále odstínů a barev.

Světlo ano, slunce ne

Rostlinu umístíme na světlém stanovišti, musíme ji však chránit před přímým slunečním zářením, kde ji ponecháme i přes zimu. Důležitá je zálivka, která musí být pravidelná. Pozor si dáváme na přemokření či na kontakt vody s listy, aby nám rostlinka neuhynula. Vhodné je zalévat rostlinu do misky pod květináčem, kde můžeme zálivku pravidelně kontrolovat. Rostlinu rovněž pravidelně přihnojujeme. V létě fialce vyhovují běžné teploty, v zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C. Po odkvětu je vhodné pravidelně odstraňovat květy a rovněž odumřelé listy. Za tuto nenáročnou péči se rostlina odvděčí bohatou tvorbou nových listů a květů.

Kdy přesazovat

Rostlinu lze přesazovat prakticky kdykoli, nejlépe po odkvětu, a to do směsi listovky, rašeliny a písku. Množí se velmi snadno listovými řízky, které rychle zakořeňují při teplotě 20 až 25 °C. Různé druhy fialek je možné sesazovat k sobě a vytvářet tak větší květinové kompozice. Jedná se o skutečně nenáročnou rostlinu vhodnou do světlých bytů, která se i za minimální péči dovede odměnit dobrým růstem a častým květem. Proto ji lze doporučit i jako rostlinu pro začínající pěstitele či pro ty, kdo na péči o rostliny nemají mnoho času.

Můžete si pořídit fialky mnoha barev
ab
ab
ab
ab
ab