Slunce dodává sílu a energii. Slunečním světlem zalitý interiér působí vzdušně, dokáže zvýraznit jeho přednosti a dodat pozitivní náboj. Pokud je ale slunečního svitu příliš, je třeba pomýšlet na vhodný způsob zastínění.
Předokenní rolety
Venkovní rolety náš interiér spolehlivě uchrání před spalujícím sluncem, skryjí před pohledy kolemjdoucích a navíc plní i určitou bezpečnostní funkci. Poslouží rovněž jako zvukový či tepelný izolant, tepelné ztráty snižují až o 25%. Rolety plní do jisté míry i estetickou funkci. Vyrábějí se v různých barevných odstínech a provedeních, čímž přispívají k příznivému vyznění fasády.
Hliník na prvním místě
Rolety můžeme pořídit z různých materiálů. Ocelové rolety mají dlouhou životnost, manipulace s nimi je ale díky jejich vysoké hmotnosti nepohodlná. Naopak plastové lamely jsou lehké, jejich životnost ale zase výrazně kratší. Dřevěné rolety působí esteticky, ale jsou náročnější a údržbu a jejich pořizovací náklady jsou vysoké. Nejlépe vycházejí rolety z hliníkových profilů. Vyplněny bývají polyuretanovou pěnou, která zajišťuje jak pevnost rolety, tak působí jako izolant. Lamely se pohybují ve vodících lištách z lisovaného hliníku.
Ovládání
Standardním způsobem ovládání je ruční pomocí popruhu nebo klikového navijáku. Rolety mohou být zcela zataženy, aby nepropustily dovnitř žádné světlo. Mohou být vytažené úplně nebo do středních poloh, případně nastaveny tak, aby propouštěly omezené množství světla malými mezerami. Pohon může být samozřejmě i elektrický. Doplňkem elektromotorů může být dálkové ovládání. Každé okno v domě má pak přiřazeno číslo, čímž můžeme vytahovat a stahovat všechny rolety z jednoho místa. Dalším, nejpokrokovějším řešením jsou tzv. inteligentní systémy. Pohyb rolet lze naprogramovat dlouhodobě dopředu. Zavírají se a otevírají se v daný čas automaticky. K tomu bývají tyto systémy vybaveny čidly, která reagují na zadané změny. Rolety se například zatáhnout při určitém stupni setmění, při silnějším větru nebo při zvýšení vnitřní teploty.
Venkovní žaluzie
Podobné vlastnosti jako rolety nabízejí venkovní žaluzie. Jsou tvořeny nejčastěji hliníkovými lamelami. Výhodou je velice pestrý výběr z různých barev. Ovládání je obdobné jako u venkovních rolet pomocí nekonečného popruhu nebo elektrického pohonu.
Interiérové horizontální žaluzie
Běžným a oblíbeným řešením jsou vnitřní horizontální žaluzie. V dřívějších dobách, kdy okna ještě neměla tak dobré izolační vlastnosti, se žaluzie vkládala mezi skla. V dnešní době, kdy jsou prostory mezi skly vyplněny vzácnými plyny zajišťující tepelnou izolaci, se žaluzie montují přímo na okenní rám. Jednotlivé lamely se natáčejí a tím se reguluje intenzita světla, které je schopné přes žaluzie přejít. Ovládají se pomocí řetízků, případně se dá nainstalovat i elektrické ovládání.
Interiérové vertikální žaluzie
Vertikální žaluzie našly své uplatnění zejména v kancelářských prostorách, své místo zaujímají ale i v domácnostech. Vertikálně procházející lamely bývají širší, jejich šířka nebývá menší než devět centimetrů. Ovládají se stejně jako horizontální žaluzie pomocí řetízků nebo elektricky. Tak, jako horizontální žaluzie můžeme vytáhnout a uvolnit tak okno světlu, horizontální žaluzie můžeme zase stáhnout k jedné straně.
Markýzy
Funkce spočívá v zastínění exteriérové plochy, například terasy, čímž dosáhneme rovněž následného zastínění v interiéru. Pro naše klimatické podmínky jsou nejvhodnější výsuvné ramenné typy. V zimě je stáhneme, aby zbytečně netrpěly pod nápory větru, deště a sněhu. Markýza bývá tvořena sklopným ramenem z hliníku. Ovládá se ručně převodovkou s odnímatelnou klikou, větší prvky je pohodlnější ovládat elektronicky přepínačem, případně pomocí dálkového ovládače.