„Dá se recyklovat typologie, tvarosloví či dekor slovenské lidové architektury?“ Ptali se na začátku projektu architekti z bratislavského ateliéru JRKVC. Podívejte se, jak se jim nakonec podařilo zhmotnit svou odpověď.

Zadání pro rodinný dům v obci Čunovo na hranicích s Maďarskem a Rakouskem znělo jasně. Navrhnout malý dům na malém pozemku a za rozumné náklady. Vyhrazený rozpočet činil 75 000 EUR, tedy necelé dva miliony korun.

Architekti při návrhu čerpali z tradice slovenské lidové architektury. Pro tento směr je charakteristický zejména blízký vztah k okolnímu prostředí, využití lokálních materiálů a neokázalost. „V lidové architektuře jsou zakódované časem prověřené principy, které jsou stále aktuální, hlavně v kontextu potřeby zmenšování naší ekologické stopy. Větší není vždy lepší...,“ vysvětlují autoři.

Z technologického hlediska se jedná o jednoduchou stavbu. Lehkou dřevěnou konstrukci doplňuje litá betonová podlaha s integrovaným vytápěním. Jednolité podobě interiéru dominuje překližka, ať už ve formě nábytku, stěn nebo podlah v horním patře. Dispozice obytného prostoru je rozdělena na otevřený obývací pokoj s kuchyní a ložnici v přízemí, dále pak pracovnu se samostatným pokojem v podkroví.

Současný venkovský domek sice vychází z tradiční formy, zároveň se ale přizpůsobuje potřebám i estetice dneška. Má sedlovou střechu, verandu a tyrkysově zbarvené okenní rámy. Celý prostor působí velmi vzdušně, přestože dům disponuje užitnou plochou 85 metrů čtverečních. Skromnou velikost obývacího pokoje kompenzuje a opticky zvětšuje velkorysé zasklení směrem do zahrady. Bližší kontakt s exteriérem přináší také dřevěná veranda s přístřeškem.