Kategorie

Rodinný dům od JRKVC vychází ze slovenské lidové architektury

Rodinný dům od JRKVC vychází ze slovenské lidové architektury

„Dá se recyklovat typologie, tvarosloví či dekor slovenské lidové architektury?“ Ptali se na začátku projektu architekti z bratislavského ateliéru JRKVC. Podívejte se, jak se jim nakonec podařilo zhmotnit svou odpověď.

Zadání pro rodinný dům v obci Čunovo na hranicích s Maďarskem a Rakouskem znělo jasně. Navrhnout malý dům na malém pozemku a za rozumné náklady. Vyhrazený rozpočet činil 75 000 EUR, tedy necelé dva miliony korun.

Foto: Peter Jurkovič, JRKVC

Architekti při návrhu čerpali z tradice slovenské lidové architektury. Pro tento směr je charakteristický zejména blízký vztah k okolnímu prostředí, využití lokálních materiálů a neokázalost. „V lidové architektuře jsou zakódované časem prověřené principy, které jsou stále aktuální, hlavně v kontextu potřeby zmenšování naší ekologické stopy. Větší není vždy lepší...,“ vysvětlují autoři. 

Foto: Peter Jurkovič, JRKVC

Z technologického hlediska se jedná o jednoduchou stavbu. Lehkou dřevěnou konstrukci doplňuje litá betonová podlaha s integrovaným vytápěním. Jednolité podobě interiéru dominuje překližka, ať už ve formě nábytku, stěn nebo podlah v horním patře. Dispozice obytného prostoru je rozdělena na otevřený obývací pokoj s kuchyní a ložnici v přízemí, dále pak pracovnu se samostatným pokojem v podkroví.

Foto: Peter Jurkovič, JRKVC

Současný venkovský domek sice vychází z tradiční formy, zároveň se ale přizpůsobuje potřebám i estetice dneška. Má sedlovou střechu, verandu a tyrkysově zbarvené okenní rámy. Celý prostor působí velmi vzdušně, přestože dům disponuje užitnou plochou 85 metrů čtverečních. Skromnou velikost obývacího pokoje kompenzuje a opticky zvětšuje velkorysé zasklení směrem do zahrady. Bližší kontakt s exteriérem přináší také dřevěná veranda s přístřeškem.

Foto: Peter Jurkovič, JRKVC
ab
ab
ab
ab
ab