Kategorie

Rodinný dům Neveklov je povedenou ukázkou spojení tradice a současné architektury

Rodinný dům v Neveklově je povedenou ukázkou spojení tradice a současné architektury

Architekti z Ateliéru Kunc se při práci řídí myšlenkou, že by se lidé v jejich domech měli především cítit příjemně a pohodlně. Jeden takový šťastný domov navrhli v Neveklově. Rodinný dům vycházející z typologie tradičních staveb se sedlovou střechou sklízí jedno ocenění za druhým. Stal se Dřevěnou stavbou roku 2018 a nyní se uchází o titul Stavba roku nebo Česká cena za architekturu.

Ateliér Kunc vyznává filozofii šťastného bydlení a řídí se mottem: „Dům
má připomínat místo, kde trávíte dobrou dovolenou.“ Proto architekti ke každému projektu přistupují velmi pečlivě a snaží se vytvořit jedinečné místo na míru potřebám obyvatel. Stejně tak tomu bylo i v případě rodinného domu v Neveklově.

Foto: Jan Vrabec

Dům na první pohled vyniká netradiční černou fasádou z opalovaného dřeva. Tvar konstrukce vychází z archetypálního tvarosloví rodinného domu se sedlovou střechou. Fasádu včetně střechy pokrývají modřínová prkna ošetřená podle staré japonské techniky. Exteriér tak díky jednotnému provedení působí velmi harmonicky. „Počítáme s tím, že černá fasáda časem dostane patinu, oprší, dřevěné terasy zestříbrní, doroste tráva a luční kytky. A vše se nádherně propojí a splyne do jednoho organického celku, dům i místo,“ říkají autoři.

Foto: Jan Vrabec

Jednu z výrazných výhod stavby představuje prosvětlenost celého vnitřního prostoru. Nechybí zde ani krytá terasa pro nerušenou relaxaci. Prosklené plochy tak nechávají vytěžit maximum z příhodného umístění objektu ve starém ovocném sadu. „Hlavním motivem našeho konceptu je propojení interiéru s exteriérem velkými okny a terasami, dům je velmi vzdušný, na dvou místech otevřený do krovu a nabízí množství průhledů do velké zahrady,“ uvádějí architekti.

Foto: Jan Vrabec

Otevřený interiér vyniká oproti tmavé fasádě světlou barevností doplněnou o teplé odstíny dřeva. Autoři se nechali inspirovat dlouholetou zálibou ve skandinávském stylu, proto je také celkové řešení velmi minimalistické. Útulnost bílému prostor dodává na míru vyrobený dřevěný nábytek a vkusné textilní doplňky v kombinaci s kontrastními detaily.

Foto: Jan Vrabec
ab
ab
ab
ab
ab