Zkuste si představit záchodové prkýnko, které je natolik inteligentní, že se zahřívá přesně na takovou teplotu, jak to máte rádi. A k tomu vás umyje a osuší, aniž byste potřebovali sebemenší kousek toaletního papíru.
Přesně tohle dokáže sedátko Brondell-Swash. Na trhu se objevilo před dvěma roky a zatímco v Čechách není běžně ke koupi, na internetu je k dostání asi za 800 dolarů, což není na záchodové prkýnko zrovna málo. Jenže tohle prkýnko má v sobě zabudovanou umělou inteligenci. Výrobce tak včas reaguje na stále rostoucí nároky běžných spotřebitelů.
Automatické sedátko Brondell-Swash
A týká se to obecně všech domácích spotřebičů. Donedávna byla tím nepřevratnějším vynálezem myčka nádobí. Dnešní modely jsou už natolik chytré, že si dokáží podle stupně zakalení vody stanovit, kolik času a jaká teplota bude zapotřebí pro konkrétní várku nádobí. A hlavně to umyjí za nás, což je na tom to vůbec nejlepší. Co ale přijde dále? Automatická myčka oken nebo třeba robotická žehlička?
Ve Spojených státech si už dnes mohou zákazníci pořídit za přibližně 30 dolarů robotický opékač topinek. Kromě své klasické funkce dokáže na snídani připravit i čtyři vejce, a to naměkko, nahniličku nebo natvrdo. Přesně tak, jak to má daný jedinec rád. Nebo ohřeje párečky. A to vše synchronizovaně, automaticky a ve stanoveném čase. Stačí jen vložit suroviny, zmáčknout tlačítko s předvolbou a o zbytek se postará přístroj.
Vysavač musí být nejen chytrý, ale také odolný
Nicméně skutečný průlom ve vývoji domácích spotřebičů s umělou inteligencí učinila společnost iRobot a jejich vysavač Roomba. Zásluhu na tom mají Rodney Brooks a jeho dva postgraduální studenti z prestižní technické univerzity v Massachusetts (MIT) - Colin Angle (dnes výkonný ředitel společnosti iRobot) a Helen Greiner. Původně se věnovali vývoji technologií spíše pro armádu a NASA. Sestrojili i pár prototypů robotů, které vypadaly jako obří hmyz vybavený super počítači a senzory. Na pohled byly efektní, nicméně drahé a z praktického hlediska moc nesvedly.
V roce 1990 tato trojice založila společnost, která se rozhodla vyrábět roboty jako užitečné a přitom cenově dostupné pomocníky. Robot je vlastně počítač v těle, jenže tady mělo jít o funkční domácí spotřebiče. A na ty klade uživatel překvapivě vyšší nároky než na samotný počítač.
Robotický vysavač Roomba
V první řadě musejí být levné, spolehlivé, odolné a jejich ovládání nijak složité. A pokud chtěla společnost vyvinout moderní verzi vysavače, který uklízí sám, pak museli něco vědět i o samotném uklízení.
A to je oblast, kde není mnoho vědců zrovna doma. Takže nejdříve pečlivě studovali práci průmyslových čistících strojů, pak bylo potřeba vyřešit způsob napájení. Vysavače mívají vysokou spotřebu, jejich verze však musela mít co nejnižší a k tomu místo elektrické šňůry dobíjecí baterie.
Vývoj Roomby trval dvanáct let a předcházelo tomu asi třicet prototypů. Finální verze vypadá asi jako obří krab o váze tří kil, jeho hlučnost je 79 db a baterie vydrží v provozu až 2 hodiny, dobíjení pak zabere 2,5 hodiny.
Robotický vysavač Roomba 5105 - standard
Po místnosti se pohybuje s pomocí tzv. heuristického programu, který společnost iRobot původně vyvinula pro armádní roboty, jež zneškodňují miny. Díky tomuto programu si vysavač Roomba změří místnost a spočítá všechny překážky na cestě. Pak se pustí do úklidu a to natolik pečlivě, aby nevynechal jediné místo. Dokáže i zaměřit místa s největším znečištěním, na kterých si dá obzvlášť záležet.
Výška 9 cm mu umožňuje proniknout i pod skříně a sofa na nožkách. Jakmile je úklid hotov, vrátí se sám do své nabíjecí jednotky. To, že při úklidu nespadne třeba se schodů, zajišťují čtyři infračervené senzory.
Vysavač Roomba lze pořídit už i v České republice, nejjednodušší model stojí přibližně 10 tisíc korun. Nicméně na vývoj tohoto vysavače zareagovali i další výrobci vysavačů jako Karcher, Elektrolux, Dyson a další. Jednotlivé verze se co do využití příliš neliší a dokáží si poradit se všemi klasickými podlahovými krytinami včetně koberců s nižším vlasem.
Robotický vysavač zn. Elektrolux známý pod názvem Trilobit
Společnost iRobot má zároveň také další robotické spotřebiče. Např. , který sebere hrubé nečistoty, umyje a vydrhne povrch a nakonec podlahu vysuší, nebo přístroj s názvem DirtDog slouží pro úklid sklepů a garáží. Z jejich produkce je i automatický čistič bazénů Verro.
Automatický čistič bazénů Verro
Absolutní jedničkou jsou sekačky opatřené alarmem
Nejsou to však robotické vysavače, které drží prvenství v prodejnosti domácích pomocníků s umělou inteligencí. Tady vyhrávají na celé čáře sekačky na trávu. S jejich vývojem začali v Izraeli Shai Abramson a bývalý pilot F16 Udi Peless.
Jejich Robomow se objevil na trhu v roce 1998 a brzy se stal hitem v USA i v Evropě. Je vybaven elektrickým motorem, senzory a mikroprocesorem. Sekání trávníku je plně automatizované.
Robotická sekačka ROBOMOW RL350
Různé verze a modely jsou určeny pro různě velké zahrady. Princip je ale takový, že se po obvodu pozemku položí drát s napájením, který zajišťuje, že sekačka neuteče k sousedům. (Drát časem obroste). Následně je třeba přístroj naprogramovat. Sekačka jezdí systematicky do kříže, aby nevynechala jediné místečko.
Posekaný trávník okamžitě sbírá a rozseká na malinké kousky, které se tím recyklují a využívají spolu s vodou jako přirozené hnojivo. Nastavit lze až šest výšek stříhání v závislosti na ročním období, problém by neměl představovat ani složitější terén.
Sekačka ROBOMOW RL1000
Robomow dokáže pracovat celé léto bez zásahu člověka. Některé typy se totiž dokáží - podobně jako zmíněné vysavače - vracet zpět do jednotky napájení. Cena přístroje se pohybuje od 30 tisíc korun výše, v závislosti na modelu. Podle velmi příznivých recenzí se však tato investice vyplatí, údajně nikdo neposeká trávník lépe než Robomow. A proti závistivým sousedům a nenechavcům je vybaven poplašným zařízením.
Robotický barman dokáže namíchat téměř cokoliv
Začátkem letošního roku se objevilo na trhu další zařízení, které najde uplatnění nejen ve firmách, ale možná časem i v domácnostech. Jde o mašinku na nápoje MyFountain řízenou počítačem s připojením na internet.
Nápojový robot MyFountain
Servíruje teplé, studené, alkoholické i nealkoholické nápoje, s bublinkami i bez, obohacené vitamíny nebo třeba míchané. Vše podle osobního nastavení a pokud uživatel váhá, může si vybrat cokoliv z online receptů.
Zařízení je ovládáno přes displej, samo kontroluje stav zásob, provádí automatickou filtraci vody, má samočisticí funkci, chladící zařízení a přístup k alkoholickým nápojům lze zabezpečit heslem. Veškeré nápoje se bohužel připravují z koncentrátů, což v případě piva nebo vína nebude zřejmě to pravé. Cena zařízení je asi 2600 dolarů.
Nápojový robot MyFountain
Suma je to poněkud vyšší, takže pokud byste si představovali něco maximálně do výše 50 dolarů (asi 1000 Kč), pak to může být třeba docela vtipné zařízení Nanda-Clocky, což je budík opatřený kolečky.
Jakmile se spustí zvonění, začne prchat, takže uživateli nezbývá než vyskočit z postele a dohonit ho.
Nanda-Clocky
Budoucí vývoj v oblasti robotů pro domácí použití by se však měl podle předpokladů ubírat také směrem k pomoci hendikepovaným nebo starším lidem.
To má například v plánu japonská společnost Matsushita Electronics, která už dnes testuje prototyp pohyblivého zařízení - jakási dvě robotická ramena, jež by umožňovala snadnější manipulaci s nepohyblivými jedinci. Stačí si jen uvědomit, kolik starších lidí se stará o své ještě starší rodiče a kolik je stojí sil třeba obyčejné koupání.
Vývoj domácí ošetřovatelky je výzvou i pro další společnosti, které mají v tomto směru své vlastní představy. V jednom se však shodou, budoucí roboti nebudou vypadat jako lidé, přestože nás o tom neustále přesvědčuje filmový průmysl.