Kategorie

Řízené větrání s rekuperací tepla – větrejte správně

„Vyvětrej si, máš tady hrozný vzduch.“ Tuhle větu už jste asi párkrát slyšeli. Nejspíš jste i na chvíli otevřeli okno a vyvětrali. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jestli větráte správně?

Netopte pánu bohu do oken

Nezdá se to, ale větrání je docela věda. Nevhodné větrání v zimě dokonce nepěkně leze do peněz. Sotva totiž otevřete okno, teplý vzduch uteče ven a nahradí ho studený, který celou místnost ochladí. Můžete tedy topit znovu. V době, kdy ceny za vytápění neustále rostou, je to zbytečný luxus.

Kam nemůže vzduch, tam chodí plísně

Tepelným ztrátám se přitom snažíte všemožně zabránit. Třeba výměnou starých oken za nová. Ta sice skvěle těsní, ale zase musíte víc větrat, aby se vlhkost dostala ven a nedocházelo k rosení oken. Dostáváte se tak do začarovaného kruhu, protože čím víc větráte, tím víc protopíte. Správné větrání je ale nesmírně důležité pro lidský organismus i nemovitost. V nevětrané místnosti se kromě vlhkosti hromadí i oxid uhličitý, začne vás bolet hlava a objevit se mohou i dýchací potíže.  Nedostatečně větrané místnosti milují plísně, které se usazují na místech se zvýšenou vlhkostí. Zbavit se jich není snadné, a navíc vytvářejí živnou půdu pro různá onemocnění.

Dostaňte z teplého vzduchu maximum

Jak tedy větrat bez tepelných ztrát? Řešením je řízené větrání s rekuperací neboli zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Při tomto větrání vůbec neotevřete okno. Větrání zajišťuje centrální rekuperační jednotka s rozvody vzduchu v podlaze nebo podhledu, které vedou do každé místnosti. Případně můžete pro každou místnost zvolit lokální jednotku bez rozvodů. Tento důmyslný systém umožňuje optimální výměnu vzduchu při minimálních tepelných ztrátách. Jak? Rekuperační jednotka nasává vydýchaný vzduch z místnosti a čerstvý vzduch zvenčí. Čerstvý vzduch uvnitř jednotky přebere teplo z odpadního vzduchu a projde filtrem, který ho zbaví prachu. Ochlazený odpadní vzduch odchází ven a ohřátý čerstvý vzduch nažene jednotka do místnosti. Teplota čerstvého vzduchu je trochu nižší než původní teplota odpadního vzduchu, ale i tak se využije většina drahocenného tepla. U běžného větrání okny k rekuperaci vůbec nedochází. Schéma kontaktního výměníku: e - přívod vzduchu z exteriéru, i - přívod vzduchu z interiéru, 1 - čerpadlo, 2 - pračka vzduchu

Zdravé prostředí bez prachu a pylů

Hlavní výhodou větrání s rekuperací tepla je úspora nákladů za vytápění. Rekuperace má ale pozitiv mnohem víc:

  • Zajišťuje neustálý přísun čerstvého vzduchu,
  • zlepšuje kvalitu vzduchu v místnosti,
  • filtruje vzduch, takže do místnosti proudí bez prachu a pylů,
  • odstraňuje přebytečnou vlhkost,
  • brání tvorbě plísní a bakterií,
  • prodlužuje životnost oken.

Navíc se o rekuperaci téměř nemusíte starat. Větrání probíhá automaticky, a to i v době, kdy jste na dovolené. Nevýhodou větrání s rekuperací jsou vyšší pořizovací náklady, které se pohybují v desítkách až stovkách tisíc korun za celou rekuperační soustavu včetně rozvodů. Několikrát do roka počítejte také s výměnou filtrů.

Kdy se rekuperace vyplatí

Rekuperace se dříve spojovala především s pasivními a nízkoenergetickými domy. Stále častěji se ale prosazuje i u běžných staveb. Ne vždy má však smysl. Instalace rekuperační jednotky se vyplatí především u dobře izolovaných domů s těsným obvodovým pláštěm a u bytů s dokonale těsnícími okny a dveřmi. O rekuperaci můžete uvažovat také u staré zástavby, kde jsou vysoké náklady na vytápění. Naopak rekuperace se nevyplatí u nezateplených objektů, u nichž dochází k únikům tepla zcela přirozeně. Pokud o rekuperaci uvažujete, určitě se poraďte s odborníky. Doporučí vám vhodnou jednotku i typ vzduchovodů a předloží cenovou kalkulaci. Pak už je jen na vás, kolik chcete do svěžího vzduchu a zdravého mikroklimatu investovat. Autor článku: Svět oken, s.r.o. - český výrobce oken a dveří

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab