Kategorie

Richard Rogers získal Pritzkerovu cenu

Třiasedmdesátiletý britský architekt Richard Rogers, který patří mezi nejvýraznější osobnosti směru High-tech (druhá polovina 20.století), získal letošní Pritzkerovu cenu za architekturu.
Porota při jejím udělovaní vyzdvihla Rogersův přínos světové architektuře a označila ho za mistra urbanistického života. Ocenění si Rogers oficiálně převezme 4. června 2007 v londýnské budově Banqueting House. Kromě bronzové medaile architekt obdrží také finanční odměnu ve výši 100 000 dolarů.

Přeborník městského života

Thomas J. Pritzker, předseda Hyatt Foundation, odůvodnil Rogersovu volbu citátem letošní poroty: „Narozen ve Florencii, Itálie, a jako architekt vzdělán v Londýně, na Architectural Association a, později, ve Spojených státech na Yale University, disponuje Rogers rozhledem tak uhlazeným, tak obsáhlým, jako jeho výchova. V jeho spisech, roli politického poradce, stejně tak jako rozsáhlé urbanistické práci je Rogers přeborníkem městského života věřícího v potenciál měst jako katalyzátoru společenských změn.“

Rogers světoběžník

Mezi nejvýznamnější  realizace Richarada Rogerse patří Centre Pompidou (1977) v historické části Paříže, dále sídlo pojišťovny Lloyd's v Londýně (1986)  a stavba letiště Barajas v Madridu, která minulý rok získala Zlatého lva na benátském bienále a vyhrála prestižní Stirlingovu cenu.

Nobelovka pro architekty

Pritzkerova cena se vyhlašuje od roku 1979 a je přirovnávána  k Nobelově ceně v oboru architektury. Ocenění můžou získat žijící architekti, jejichž dílo prokazuje nejen talent a vizi, ale významně také přispívá k rozvoji humanity.
ab
ab
ab
ab
ab