Kategorie

Renovujete kuchyni? Poradíme, kde ušetřit

Vaše kuchyně už nevypadá hezky na pohled a tak docela vám nevyhovuje ani prakticky? Renovace je pravděpodobně nejlepší řešení. Neměli byste ale utratit víc, než je nutné.

Instinkt i lidová moudrost říkají, že byste měli ušetřit na drobnostech a investovat do velkých, podstatných věcí. V zásadě toto pravidlo platí i při renovaci kuchyně, ale některé větší investice se přece jen dají korigovat tak, abyste v součtu neutratili příliš.

Na kachličkách si dejte záležet

Při rozhodování se vyplatí sledovat spíše jinou poučku: Investujte do toho, co se nedá snadno opravit nebo vyměnit. Pokud by náprava vyžadovala velký zásah nebo investici, nebuďte příliš skromní a snažte se hned napoprvé pořídit kvalitu. Typickým příkladem jsou obklady, samozřejmě za předpokladu, že je v kuchyni použijete. Investujte do kvalitního materiálu i práce. Kachličky v kuchyni jsou stále na očích a každá prasklina nebo drolící se spáry vám budou připomínat, že jste měli sáhnout po lepším.

Výměny skříněk jen v případě nutnosti

Často kuchyňská linka vlastně slouží dobře, ale vypadá hůř, případně má jenom dílčí problémy s kování nebo jinými detaily. Skříněk se proto zbavujte jen v případech, že skutečně prakticky dosluhují. Jestliže se prostě okoukaly, máte i jinou volbu než výměnu - dají se natřít, tapetovat, dokonce můžete vyměnit jenom dvířka. Možná sníte o kuchyni na míru, ale vězte, že skříňky dostupné v řetězcích obvykle normálnímu využití plně dostačují. Zkoumejte u nich hlavně pevnost závěsů, doléhavost a hladký chod dvířek.

Úchytky můžete vybrat módní

Úchytky spadají do kategorie položek, které je snadné a poměrně levné vyměnit. Zároveň mají překvapivě velký vliv na vzhled kuchyně, dokážou výrazně proměnit její tvář. Proto není na škodu zvážit více variant a bez obav vybrat úchytky v módním designu. Bez větších problémů lze také vyměnit vodovodní baterii, i když byste pochopitelně neměli vzít zavděk skutečně nízkou kvalitou. Stejně jako v případě úchytek existuje často několik variant kohoutků, ze kterých můžete vybírat, případně je podle vkusu měnit.

Nepřežeňte investici do podlahy

Ano, byla by hloupost pořídit nekvalitní podlahovou krytinu, nicméně nemá smysl ani dělat z kuchyně taneční sál. Až příliš často dnes propadáme kouzlu leštěných dřevěných podlah a jiných luxusních povrhů, aniž bychom pořádně domysleli, že se po nich bude šlapat vlastně nejvíce ze všech místností, o neustálé přítomnosti ostrých předmětů a manipulaci se židlemi nebo stolem ani nemluvě. Vaše kuchyňská podlaha by tedy měla především hodně snést. Ačkoli by se mohlo zdát, že je dobrým řešením dlažba, hrozí u ní snazší uklouznutí a mnoho předmětů se o ni nenávratně rozbije. Příliš měkké podlahy z umělých hmot zase dosahují nehezké patiny, když se do nich zašlape špína.

Pracovní deska je základ

Pokud byste něco podcenit rozhodně neměli, je to pracovní deska. Přichází do neustálého kontaktu s vlhkostí a nejrůznějšími druhy jídla, každou chvíli o ni zavadí nůž nebo se na ni pokládá těžké nádobí, měla by vydržet horko i chlad. Pracovním deskám kralují ty z přírodního kamene, dejte si ovšem pozor na dodavatele. Měření i úprava desky musejí být precizní, neměli byste tolerovat nestejnou tloušťku ani kazy ve struktuře, které mohou vést k usazování nečistot nebo dokonce prasknutí celé desky. Pokud vyberete dobře, odměnou vám bude snadno udržovatelný a téměř nezničitelný povrch.

ab
ab
ab
ab
ab