Kategorie

Renovace lakované dřevěné podlahy

I ten nejkvalitnější povrch se časem prošlape a poškodí. Chceme-li mít podlahu opět "jako novou", věnujeme jí zhruba každých deset let zásadní regenerační kúru. Tato regenerační kúra se skládá ze dvou kroků: jde o přebroušení a přelakování jejího povrchu.
Ani jeden z výše zmíněných kroků nesmíme podcenit. Pokud nebude podlaha dokonale hladká, nepomůže jí ani ten nejkvalitnější lak. Naopak, pokud zvolíme nevhodný lak, dokonale vybroušená podlaha se mine účinkem.

Udržovaná podlaha umocní atraktivitu interiéru

Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte zde

Broušení podlahy

Přebroušením se zbavíme nečistot i škrábanců vzniklých letitým používáním. Musíme však počítat s tím, že s každým broušením s lakem odchází i část dřevěné vrstvy. Toto nebezpečí straší spíše majitele parket, kde je dřevěná vrstva slabší než u dřevěných masivních podlah. Broušení podlahy provádíme v několika fázích. Nejprve brousíme nahrubo, použijeme smirek o zrnitosti 24 – 40. Tím se odstraní špína a starý lak. Střední broušení provádíme smirkem o zrnitosti 50 – 80. To odstraní stopy zanechané hrubým broušením. Díky jemnému broušení (zrnitost 100 a více) dosáhneme hladkého povrchu. Velmi jemným broušením se odstraní zdvižená vlákna dřeva. Pro broušení používáme brusky na podlahy. Části u kraje a ostatní těžko přístupná místa se brousí bruskou na okraje nebo vibrační bruskou.
Tipy jak na to: • před jemným broušením vytmelíme trhliny a spáry • prach vzniklý při broušení vždy důkladně odstraníme • pozor: vynecháme-li střední broušení a přistoupíme přímo k jemnému, může se stát, že na podlaze zůstanou rýhy.

Rozdíly mezi obroušenou a původní dřevěnou podlahou jsou mnohdy velmi zásadní

Lakování podlahy

Podmínkou dobrého výsledku je kvalitní základní lak. Nanáší se v jedné vrstvě válečkem, štětcem nebo lehkým aplikátorem. Pokud chceme docílit tmavšího vzhledu podlahy, dřevo před nanesením základního laku namoříme. Vrchní lak nanášíme podle potřeby v jedné, dvou nebo až třech vrstvách, podle toho, jak je dané místo namáháno. Mezi jednotlivými vrstvami laku povrch vždy jemně přebrousíme. Místnost můžeme začít používat po osmi hodinách od posledního nátěru. Nábytek můžeme nastěhovat zhruba za jeden den. Záleží však na specifických vlastnostech použitého laku. Čím déle bude lak schnout, tím lépe.
Tipy jak na to: • odstraníme všechen prach z místnosti i z našeho oděvu, • lakujeme ve směru od světla, • před nanesením další vrstvy necháme lak dokonale proschnout, • provětrání místnosti zkracuje dobu schnutí laku.

S novým lakem podlaha znovu zazáří

Péče o lakovanou podlahu

Lakované povrchy je vhodné ošetřit speciálním parketovým přípravkem, tzv. polišem. Poliš vytvoří na povrchu podlahy film, který zabraňuje pronikání vlhkosti do spojů a dlouhodobě chrání lak před poškrábáním a opotřebením. Na vyčištěnou podlahu se nanáší v tenké vrstvě mopem nebo hadrem. Tento přípravek aplikujeme minimálně jednou za rok. Před následným nanesením odstraníme starý poliš odstraňovačem, tzv. removerem, podlahu umyjeme a utřeme dosucha.
ab
ab
ab
ab
ab