Kategorie

Rekordní nárůst investic do komerčních realit v ČR

Rekordní nárůst investic do komerčních realit v ČR
Investoři loni na českém trhu nakoupili komerční nemovitosti za více než 1,3 miliardy eur (zhruba 36,5 miliardy korun), což představuje meziroční nárůst o 45 procent. Celosvětově investice vzrostly o třetinu na 492 miliard eur (asi 13,8 bilionu korun). Údaje zveřejnila světová poradenská firma v oboru realit Cushman & Wakefield s tím, že výpočty nezahrnují investice do rezidenčních nemovitostí.
"Celosvětový objem peněz investovaných do realit se za posledních pět let neustále stupňuje. Nemovitosti se stávají stále vyhledávanějším investičním produktem - investory lákají dlouhodobé růstové vyhlídky a relativní stabilita," poznamenal ke zveřejněným číslům James Chapman, vedoucí investičního oddělení C&W v Praze. Kupříkladu průměrný objem investic za jedno čtvrtletí loňského roku podle něj překonal výsledek za celý rok 2001.

Nejvíce komerčních investic směřovalo do kancelářských objektů

Kanceláře a maloobchod vede, na posledním místě průmysl

Loňský rok v ČR zaznamenal návrat k převaze investic do kancelářských objektů (75 procent). Procentuální podíl transakcí uzavřených v maloobchodním (20 procent) a průmyslovém sektoru (5 procent) mírně poklesl. Důvodem však nebyl malý zájem investorů, ale spíše nedostatek kvalitních produktů, vyplývá z analýzy C&W. "Na českém trhu je zajímavé sledovat podíl domácích a zahraničních investic. V USA dominuje domácí kapitál, v evropském průměru je podíl domácích a zahraničních investic téměř vyrovnaný. V České republice má však 95 procent investic do nemovitostí původ v zahraničí - hovoříme výhradně o nemovitostech komerčních, nikoliv rezidenčních," upozornil Chapman.

Největšími investory je Rakousko a Německo

Nejvíce kapitálu do ČR přiteklo z Rakouska (41 procent), Německa (28 procent) a Spojených států (10 procent). Aktivnější byli rovněž investoři z Británie s devíti procenty; domácí investoři se podíleli třemi procenty. Investiční trh v Evropě je momentálně velmi silný. Představuje 46 procent celosvětových investičních aktivit, a předstihl tak Spojené státy (39 procent) i Asii (15 procent).
ab
ab
ab
ab
ab