Kategorie

Rekonstruujeme podlahy z různých materiálů

Pokud vás při pohledu na stávající podlahovou krytinu napadá stále ta stejná myšlenka, že tohle by chtělo nějakou změnu, budete mít z čeho vybírat. Dnešní sortiment je skutečně bohatý.
Pokud nebudete výměnu dlažby provádět svépomocí, je dobré obrátit se na kvalifikované odborníky. Ušetří vám to spoustu starostí. Specializované firmy nabízejí komplexní služby od odborného poradenství, přímého prodeje, rychlé a kvalitní rekonstrukce, likvidace stavebního odpadu až po spolehlivý servis.
 
 

Laminátové podlahy

Laminátová podlaha je oblíbená pro svoji praktičnost, snadnou pokládku a přiměřenou cenu. Plovoucí podlahy jsou častou alternativou dříve hojně využívaných koberců. Nedrží se v nich navíc roztoči a jejich údržba je snadná a rychlá. Pokládka se provádí většinou na sucho pomocí systému pero a drážka nebo se lepí. Plovoucí podlaha pokládaná na sucho je v podstatě rozebíratelná, pokud však máte v úmyslu vyměnit jeden poškozený panel uprostřed místnosti, pak se snadnou prací nepočítejte.
 
Vybereme-li si velkoplošné parkety s povrchovou dýhou z tvrdého dřeva, můžeme očekávat delší životnost. V případě poškození podlahy je možné povrch přebrousit.
 

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou léty ověřená klasika. Hodí se do každého interiéru a ke každému stylu. Dřevěný povrch je příjemný na dotek, tepelně izoluje a dokáže regulovat klimatické poměry v interiéru. Je-li v místnosti příliš sucho, uvolňuje vlhkost, je-li vlhko, vodu dokáže absorbovat. Chůze po dřevěné podlaze navíc prospívá našim kloubům.
  • Dřevěné podlahy můžeme opakovaně rekonstruovat, tedy zbrousit a ošetřit vhodnou povrchovou úpravou.
 

Korkové podlahy

Korek nachází své obdivovatele zejména díky svým tepelným schopnostem. Kromě toho má i výtečné zvukové izolační vlastnosti a příjemný povrch. Nad ostatními materiály vyniká v tom, že má tvarovou paměť. Znamená to, že pokud nějakou část podlahy zatěžkáme a tam se vytlačí důlek, má schopnost se po čase opět vrátit do původního tvaru.
 
Pokládka korkových desek je snadná, dá se lepit přímo na původní podlahu, například na linoleum. Vzhledem k tomu, že korkové desky jsou velice tenké, nebývá problém ani při rekonstrukcích v panelových domech, kde máme k dispozici pouze minimální výšku pro podlahovou krytinu. Údržba je bezproblémová, navíc je korek odolný vůči požáru.
 
 

Dlažba

Dlažba nachází své využití zejména v místech, kde očekáváme velké zatížení. Je vhodná do vstupních hal, kde se dá předpokládat častý kontakt s pískem a nečistotami, které si přineseme na botách. Při výběru sledujeme zejména odolnost dlažby proti poškození a proti uklouznutí. Při lokálním poškození povrchu je možná snadná výměna kachličky.
 
Stačí starý, poškozený kus rozbít a nahradit novým. Podklad vyčistíme, naneseme lepidlo a přilepíme novou kachličku. Z tohoto důvodů je dobré nechávat si vždy nějaké kachličky do zásoby, abychom v případě potřeby nemuseli kupovat celé balení.
 
  • Dlažbu začínáme pokládat od místa, které je nevíce vidět a pokračujeme k méně viditelným místům.
 

Koberce a textilní podlahoviny

Textilní podlahoviny měly a se vší pravděpodobností i budou mít svoji nezastupitelnou funkci v našich domácnostech. Koberce dokáží interiér zútulnit. Jsou měkké a teplé, příjemné na dotek, prospívají kloubům a mají výborné zvukově izolační vlastnosti. Nevýhodu poznají zejména alergici, neboť koberce slouží jako útočiště roztočů.
 
Koberce můžeme pokládat přímo na podlahu, očekáváme-li intenzivní využívání, můžeme použít lepidlo, aby se koberec neposouval.
 

PVC

Podlahové krytiny z PVC prošly řadou inovací a nabízejí rozumný poměr mezi kvalitou a cenou. Skýtají bohatý výběr motivů. Nejčastěji se objevují imitace nejrůznějších běžných podlahových krytin – dřevo, laminátová podlaha, dlažba nebo geometrické či abstraktní motivy. Tloušťku si můžeme vybrat od 1,3–3 milimetrů.

Linoleum – marmoleum

Linoleum dnešních kvalit bychom asi těžko porovnávali s dřívějšími „liny“. Tyto dřívější materiály byly více než linoleem měkčeným PVC. Moderní linolea mají různé názvy, z nichž nejznámější je právě marmoleum. Dnešní linolea se vyrábí ze směsy lněných olejů (oleum lini – proto název linoleum), dřevité nebo korkové moučky, pryskyřice, vápence a pigmentů. Tyto materiály působí blahodárně na alergiky, neboť uvolňují lněný olej a ničí bakterie.
 
Sortiment linoleí je bohatý. Jsou zvukoizolační, měkké a pružné. Jejich údržba je velmi snadná. Při správném užívání je jejich životnost až 50 let.
Linolea jsou k dostání v různých formátech - v deskách, rolích nebo v plovoucím systému na desce.
ab
ab
ab
ab
ab