Kategorie

Rekonstruujeme bytové jádro: Není jádro jako jádro

Rekonstruujeme bytové jádro: Není jádro jako jádro
Když chcete zmodernizovat starší byt, je rekonstrukce bytového jádra obvykle prvním krokem. A nejde o žádný malý úkol.
Ona totiž rekonstrukce bytového jádra zabere nejčastěji asi 10 dní. Začne se vybouráním stávajícího jádra. Je nutné odvézt veškerý odpad a suť. Potom proběhne demontáž starého jádra a vyzdění příček. Předělá se elektroinstalace i rozvaděče. Rozvody vody a plynu se také upravují. Je nutné zapojit vypínače a připravit zásuvky. Také je třeba zabezpečit rozvody vody a plynu. Upravují se i stropy a vzduchotechnika. Obklady a vymalování je posledním krokem, po kterém už následuje jen nastěhování nového nábytku a příslušenství. Někteří řemeslníci však rekonstrukci bytového jádra zvládnou i za méně než jeden týden – totiž za 6 dní.

Bytových jader je více druhů

Typ jádra hraje u rekonstrukce bytového jádra velkou roli. U některého typu jádra je lepší mít záchod spojený s koupelnou, jinde není problém obě místnosti oddělit. Typ bytového jádra tak do značné míry určuje, co bude nebo nebude při rekonstrukci možné změnit. Podívejme se na nejčastější typy bytových jader:

Jádro H+ kk

Tato jádra byla používána ve starších cihlových domech, ale i v panelácích. Na zadní straně jádra je kuchyňská linka, ve stěně samotné jsou přívody vody a vývod odpadu. Tato příčka je tedy obvykle relativně tlustá, až 1 metr.

Jádro T

Toto jádro je mezi 3 panelovými stěnami. Proto se majitel bytu musí smířit se spíše menší koupelnou, kterou nepůjde moc zvětšit. Na druhou stranu je však možné posunout čelní příčku. Tím se sice zmenší chodba, ale někdy se to takové řešení vyplatí.

Jádro E

Pokud bydlíte v paneláku, je možné, že máte jádro právě tohoto typu. Obzvláště pokud máte velký byt a sousedící chodba má tvar čtverce. U tohoto jádra není rekonstrukce příčkami téměř vůbec omezena, protože panel je jen jedna ze stěn. I kvůli různým typům bytových jader je pro jejich rekonstrukci nutné dobře plánovat.
ab
ab
ab
ab
ab