Kategorie

Rekonstrukce střechy, II. část- realizace

Máte prohlédnuté krovy a krytiny, všechna potřebná povolení včetně jasně zpracované stavební dokumentace a právě si objednáváte hezké počasí. Aby vše vyšlo, jak si přejete, bude nutných ještě pár dalších "maličkostí".
 

I přesto, že jste se rozhodli zachovat původní konstrukci střechy i některé prvky, bude nutné odstranit laťování. Tedy laťky nabité mezi jednotlivými trámy, na kterých je položena střešní krytina. V případě nedávných oprav se může vyskytnout i některý typ fólie. Střešní krytinu je nutné složit opatrně i v případě, že ji znova nepoužijete. Neriskujte pád tašky někomu na hlavu nebo zasekané střepy v hlíně.

 

Na postavení krovu si pozvěte odborníky

Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte zde

Ať už lehká nebo levná, musí sloužit svému účelu

Krytinu vybírejte nejen podle místních zvyklostí, ale i podle nosnosti krovu. Vybírat si můžete řádově - od jednotlivých kilogramů až po desítky na metr čtvereční.  Lehčí bývají velké formáty, menší zase umožňují variabilitu tvarů a zákrutů střechy. Nezapomínejte ani na doplňkové prvky, které leckde mohou ušetřit klempířské práce. S tím samozřejmě souvisí i náklady. Také není pravdou, že jen těžká střecha odolá větru - všimněte si, že ve větrných oblastech hor jsou maximálně používány poměrně lehké, ale velmi hladké eternitové tašky, po kterých vítr i sníh doslova sklouzne. Eternit lze pokládat i na původní střešní krytinu za dodržení specifických podmínek.

 

Ne nadarmo se říká, že střecha je korunou domu

Kontrola střechy v průběhu prací

Novou krytinu pokládejte na impregnované latě a fólii a spolu s ní osaďte střešní nebo vikýřová okna, základní klempířské prvky, stožár pro anténu, bleskosvod (hromosvod), ... Ujistěte se, že nikudy nemůže do střechy zatékat a že vše je pevně usazeno na svém místě, že krytina byla položena podle návodu výrobce, nikde není uvolněná a jednotlivé přechody krytina - klempířské prvky - zdivo na sebe plynule navazují. Netrvejte na osazení okapových svodů ihned, kvůli možnému poškození se montují až v poslední etapě. Jakmile máte střechu takto připravenou, na řadu přichází interiérové práce - další vrstva izolací, sádrokartonu, příček, ....

 

Střecha je v podstatě funkční umělecké dílo

 

 

Střecha jako sendvič

Kdybyste provedli průřez střechou, jejíž sklon není menší než 20 stupňů (většina střech rodinných domků a činžovních domů), vypadal by směrem zvenku dovnitř následovně: střešní krytina - střešní latě  - kontralatě a krokve - difúzní membrána - tepelná izolace zahrnující i vzduchovou mezeru - parofólie - sádrokarton. Nerozumíte některým tesařským výrazům? Podívejte se do slovníku.

 

 

Opatrně vyspravte komín

 

I komín je důležitý

Opatrně při bourání komínu. V mnoha případech slouží i jako statická podpěra pro uložení krovu. Pokud střechu zvyšujete, budete jej muset přizdít. Doporučuji na komín připevnit stříšku - nebude do něj pršet ani sněžit a díky stabilnímu "klimatu" lépe potáhne.

ab
ab
ab
ab
ab