Kategorie

Rekonstrukce krovů a trámů musí být důsledná

Kvalitní střecha by měla (kromě jiného) představovat také spolehlivou nosnou konstrukci, která je schopná čelit nejrůznějším živelným pohromám. Dobré krovy a trámy jsou zárukou kvalitní střechy a jejich rekonstrukce by se rozhodně neměla podceňovat.
 
Základním materiálem při stavbě krovu je kvalitní dřevo. Má sice dlouhodobě vynikající izolační schopnosti, nicméně už při navrhování stavby je třeba věnovat velkou pozornost jeho ochraně. Doporučuje se impregnace proti dřevokaznému hmyzu, chorobám a plísním – měla by být sice provedena už v truhlárně, ale neškodí pravidelná údržba. Záměry lze konzultovat s dřevoznalci, případně pak se statiky.
 
Základním materiálem při stavbě krovu je kvalitní dřevo, foto: Dřevostav Nejdek

Jak si poradit se zvířátky

Při stavbě krovu je třeba vzít v úvahu případné využití půdního prostoru na obytné podkroví. Právě to bývá častým impulsem k rekonstrukci krovů a trámů, k důkladné impregnaci a nátěrům. Nejčastějším škůdcem bývá „zub času“, objevuje se ve formě otvorů od dřevokazového hmyzu. Jako vhodný prostředek pro ochranu takto napadených trámů krovu bývá doporučován například prostředek Lignofix-I-profi, který likviduje dřevokazný hmyz ve všech stádiích (vajíčka, larvy, dospělí jedinci) a působí také jako účinná prevence.
 

Barvy, laky a mořidla

Jedním zásahem proti hmyzu však rekonstrukce nekončí. Odborníci doporučují komplexní ochranu před plísněmi a houbami, nabízejí napouštění dřeva či zaručenou pomoc nejrůznějšími barvami a laky. Před houbami a plísněmi ochrání například prostředek Finorit, poté se aplikuje třeba Telux, lazurovací lak obsahující UV absorber a antiblokátory zabraňující dolepování nátěrové hmoty při zvýšených teplotách. Lazura dokonale odpuzuje vodu a kromě základní barevné nabídky si lze vybrat z mnoha odstínů určených k tónování.
 
Nezanedbávejme preventivní ochranu dřeva chemickými prostředky, foto: Bochemit
 
V případě opětovného ohrožení dřeva dřevokazným hmyzem je možné před aplikací Lazurolu další preventivní ochrana – a sice napuštění dřeva některým z prostředků, jako jsou například Teluein, Lignofix, Bochemit  či další neméně výrazné chemické prostředky.
 
Pokud budete chtít aplikovat lazurovací lak a zachovat viditelnou kresbu dřeva, je nutné stávající nátěr odstranit opálením horkovzdušnou opalovací pistolí a dobrousit plochu na čisté dřevo. Vhodný je například silnovrstvý lazurovací lak Purlet nebo tenkovrstvý lazurovací lak Dixol, který je barevně stálý, vyznačuje se dobrou kryvostí a přilnavostí k dřevěnému podkladu.
 
Foto: Dřevostav Nejdek, www.krovy.net, Bochemit, www.bochemitshop.cz
 
ab
ab
ab
ab
ab