Kategorie

Rekonstrukce chalupy: Konec dobrý, všechno dobré, 5. díl seriálu

Jsme ve fázi, kdy rekonstrukcí nakonec prošly dvě třetiny všech místností. Bylo třeba do původního stavu uvést i zahradu a hlavně – uklidit ten nepořádek!

Aktuální stav

Ve dvou patrech, kde bývaly půdy a jedna ložnice, jsou dnes ložnice tři, k tomu velká společenská místnost a koupelna. Přízemí se otevřelo o další prostor – dnes se tak skládá z kuchyně s jídelnou, síně a místnosti s krbem. Dvě přízemní ložnice dostaly nový kabátek a krásnou novou dřevěnou podlahu. Nová vakuovaná, skvěle těsnící okna v každé zrekonstruované místnosti ani nezmiňuji. Ze všech půd zbyla jedna jediná půdička, neboť jsme toho názoru, že každý dům by měl mít jeden lehce zaprášený odkládací prostor, kam se vejdou lyže a prázdné sklenice na zavařeniny.

Úklid po rekonstrukci: potřebné pomůcky a nástroje

 

Vysavač místo smetáku. Saponát, kbelík a hadr na podlahu. Houbička a staré noviny na okna. Gumové rukavice, pytle na odpadky a chuť do práce. Pro zahradu to byla cirkulárka a motorová pila, sekačka na trávu, motorová kosa a zahradní náčiní.
 
Saponát jsme používali rychle rozložitelný s minimálním ekologickým zatížením (např. Ecover), protože ve vsi není kanalizace a každý je tak za svůj septik zodpovědný. Vysavač nevíří prach jako smeták a úklid je mnohem rychlejší a důkladnější. Houbičkou se z oken setřou i zaschlé zbytky malby či omítky bez poškrábání skla a navíc jí lze přebytečnou vodu snadno stáhnout. Staré noviny pak sklo vyleští, to znaly už naše babičky. Gumové rukavice jsou důležité při jakékoli práci, protože místní voda je tvrdá a kůže na rukou snadno popraská. A pevné pytle na odpadky se hodí, protože při úklidu se často najde hned několik zapomenutých pokladů, z nichž některé časem ztratily svoji hodnotu.

 

Ložnice mají přednost

 

Začali jsme uklízet odshora dolů. První na řadu přišly samozřejmě ložnice. Kromě podlah, což je logické, bylo potřeba umýt i strop a trámy, které byly zaprášené od broušení palubek a lehce zacákané od posledního malování. Obyčejná voda se saponátem vykonala svou práci skvěle. Poté přišly na řadu okna. Stejným způsobem jsme postupovali všude – od předsazené chodbičky před půdou až po poslední metr verandy, která sloužila jako skladiště stavebního materiálu.

Pečlivý úklid kuchyně

 
Zde byl postup lehce jiný. Protože se celé přízemí malovalo, bylo třeba důkladně vydrhnout nejen podlahu, ale i lavici, pec a celou kuchyň. Linka je už staršího data a netěsní tak skvěle, bylo potřeba umýt všechny hrnečky, skleničky, talíře, kořenky a prohlédnout každé balení mouky, cukru, těstovin, rýže...Úklid po rekonstrukci splynul s celkovým úklidem a výsledkem byla nejen čistá linka, ale kuchyň vonící čerstvě doplněným kořením a zásobami.

Haldy dřeva, kam se podíváš

První, co člověka praštilo do očí, bylo množství dříví před domem. Dřevo, které jsme z domu odstranili, někdo jiný kdysi do domu v dobré víře přinesl. Dříví byla hromada. Vlastně tři. Společnými silami a za velikého přispění řemeslníků jsme na cirkulárce a motorovou pilou téměř vše pořezali na délku topného dříví. Dřevem zde topíme nejen v peci na vaření, ale i v krbu pro zahřátí přízemí a ložnic a v koupelně pro teplou vodu. Na druhou stranu – dříví to bylo nádherně vyschlé a naše první Vánoce v zrekonstruované chalupě by bez něj zdaleka nebyly tak pohodové.

Úklid zahrady

 
Po třech haldách dříví zbyly smutné, tvrdé skvrny bez trávníku. Prokypřili jsme je vidlemi a zaseli novou trávu – a dnes byste nepoznali, kde bylo dříví složeno. Cestičky vyjeté kolečkem od míchačky k verandě, jsme zasypali hlínou z krtinců a opět zaseli travní semeno. Pískoviště rozhrabali, aby měla tráva kde růst. Zasázeli jsme květiny tam, kde ty původní nepřežily intenzivní práce. A druhé jaro jsme se už těšili z víceméně jednolitého trávníku a kvetoucích záhonů.
 
Po roce a půl prací jsme získali zpět klid chalupy, kterého si tak vážíme. Tentokrát to je klid v čistém a překrásně zrekonstruovaném domě, který má dostatek ložnic a nespočet cestiček pro všechny naše kočky. A i když nás rekonstrukce stála mnoho nervů, trpělivosti i peněz, víme, že to za to stálo.
ab
ab
ab
ab
ab