Realitní trh:Nedostatky českého realitního trhu
Jak jsme upozorňovali v jednom z předchozích článků, český realitní trh trpí hned několika neduhy. Chybí koherentní systém vzdělávání realitních makléřů, smysluplná regulace trhu, jasné stanovení a dodržování základních pravidel. Skutečností ale také je, že podpora státních institucí je v této oblasti téměř nulová. Ačkoliv Asociace realitních kanceláří (ARK ČR) se na tomto poli snaží vyvíjet hned několik aktivit, dosavadní výsledky pro zlepšení image realitních makléřů příliš nehovoří. Novinkou je snaha hned několik společnstí o zavedení ISO certifikace na českém trhu.
Čtěte také: Jak vybrat realitní kancelář pro nákup či prodej nemovitosti. Čeho se vyvarovat a na co se zaměřit |
Certifikace realitních makléřů: Inspirace ze zahraničí
Hned několik světových realitních velmocí uplatňuje systém vzdělávání a následné certifikace realitních makléřů. Jednou z nich je i Kanada, kde je nutná minimálně dvouletá praxe, aby se realitní makléř mohl stát manažerem či si založit vlastní realitní kancelář. Podmínkou je i povinné školení v hodnotě několika tisíc dolarů, úspěšné absolvování poměrně přísných zkoušek a samozřejmě pojištění. Pokud by česká legislativa převzala alespoň některý z těchto principů, je vysoká pravděpodobnost, že by se úroveň realitních makléřů markantně zvedla.
Čtěte také: Prodej nemovitosti přes realitní kancelář aneb Na co si dát pozor, 1. díl |
Džungle obchodu s nemovitostmi: Pomůže ISO?
Prvním krokem na cestě ke kvalitním službám v oblasti realit je celostátní nezávislá certifikace, která by byla objektivně měřitelná. Jednou z možností je univerzální norma ISO 9000, která platí pro oblast podnikání, výroby i služeb. Kromě toho, že se certifikátem můžete prokazovat, jeho získání podmiňuje vysoká úroveň znalostí v oboru: např. právo týkající se nemovitostí, zacházení s katastrem nemovitostí, zacházení s financemi, svěřenými klientem, smluvní podmínky a mnoho dalších. Kromě toho má certifikát ISO mezinároní platnost a schopným makléřům se tak otevírají obzory dosud netušené. Certifikát ISO má tříletou platnost, a tak je zaručená "aktualizace znalostí" každého jednotlivého pracovníka v realitách.
Čtěte také: Prodej nemovitosti přes realitní kancelář, 2. díl - Blokační záloha |
Podmínky pro získání certifikátu
Jednou ze základních podmínek k získání ISO je doložení příslušného vzdělání a praxe. Jedná se o dokončené VŠ nebo úplné SŠ vzdělání (specializační studium zaměřené na realitní činnost a obchodování s nemovitostmi, které má akreditaci MŠMT) a minimálně 4 roky praxe v oboru: realitní činnost, správa nemovitostí, developerská a investiční činnost a činnost znalce oboru oceňování nemovitostí. V ČR certifikát ISO uděluje například Certifikační orgán CSQ-CERT odborným garantem je Vzdělávací institut Franka Dysona.
Čtěte také: Odhad nemovitosti lze získat i bezplatně |
Certifikát CRM ISO pro realitní makléře
Společnost RE/MAX společně s Českou společností pro jakost zavedly certifikát CRM ISO (podle mezinárodních norem ISO) a drží akreditaci ministerstva školství. Certifikace je otevřená jak realitním makléřům, tak široké veřejnosti. Pro získání CRM ISO, tzn. Certifikát realitního makléře ISO, je potřeba přihlásit se na akademii, složit vstupní test, který slouží ke zjištění úrovně znalostí, a doplnit si vzdělání (ve formě až jednoročního kurzu) a na závěr složit písemnou a ústní zkoušku před nezávislou komisí. Pokud jste makléř a v oboru již pracujete, můžete absolvovat pouze šestitýdenní kurz (vždy jeden den v týdnu) a pak rovnou podstoupit certifikační proces.
Čtěte také: Jak prodat nemovitost v době krize |
Více certifikací pro realitní makléře
Výše zmíněné certifikace nejsou jediné, které můžete na českém realitním trhu potkat. Namátkou můžeme jmenovat AAAbyty.cz a Bankovní institut, které společně poskytují jednosemestrální studium. Mnoho realitních kanceláří si ale školí své makléře samostatně.