Kategorie

Raiffeisen Styl: Architekt není nadstandard

Heyworth studio-architekti vypracovalo pro projekt Raiffeisen Styl návrhy tří bytů. Jeho zakladatelky, paní Evy Heyworth jsme se zeptali na to, co ji na projektu Raiffeisen Styl zaujalo.

• Eva Heyworth

Čím vás oslovil projekt Raiffeisen Styl? Především tím, že jde o popularizaci služeb architektů. Ti u nás – i když se to už od revoluce částečně zlepšilo – stále nemají kredit jako na západě. Ačkoliv tady máme vynikající architekty, lidé jejich služby využívají minimálně; vnímají je jako určitý nadstandard. Služby architekta ale nejsou jen o tom, že se vybere nový gauč, ale především o řešení funkčnosti prostoru.

Jak tedy může architekt při rekonstrukci pomoci? Lidé se obvykle bojí do prostoru zasáhnout. Rekonstruují koupelnu, udělají novou kuchyň, bojí se ale vybourat zeď, dveře, přestože jim třeba funkčně překáží. Architekt jim ale pomůže s dispozicemi; také má větší povědomí o tom, co je na trhu. Řada lidí totiž vidí v časopisech nebo prodejnách nejrůznější věci, které se pak snaží spojit dohromady, přičemž výsledek nemusí být harmonický. Právě od toho je tu architekt, aby z desítek existujících možností pomohl vybrat tu správnou.

• Ukázka jedné z prací Evy Heyworth

Jaký je největší problém, který vnímáte v českých domácnostech? Právě ten, že lidé své domácnosti spíše zdobí, než aby je funkčně předělali. Koupí si různé dekorace, vázy, nejdou ale do podstaty problému, například že je jejich kuchyň příliš malá, nebo že sice mají dva kuchyňské stoly, ale ani u jednoho se nedá pohodlně sedět. Ve výsledku tak jde spíše o „facelift”, než o zásah do podstaty. Ovšem špatně vyřešenému bytu nové kachličky do koupelny nepomohou, byť by byly sebelepší.

Jakých chyb se lidé nejčastěji dopouštějí, rekonstruují-li sami? V bytech poté často chybějí šatny, komory na věci, prostor pro praní a domácí práce. Samozřejmě, byty jsou malé, i tak je ale třeba přemýšlet o tom, kam dát vysavač nebo kýbl s hadrem - pokud stojí opřený na toaletě, není to moc velká paráda. Lidem se také často líbí několik různých stylů a nevědí, který z nich si vybrat. Přivážejí si například nápady ze zahraničí, ale to, co funguje v Provence nebo ve Španělsku, nemusí fungovat u nás. Například pocitově chladné podlahové materiály, které se užívají na jihu, nejsou vhodné pro naše chladnější klimatické podmínky. Lidé po nás také chtěli domy, jaké viděli v amerických seriálech typu Dallas, nebo zmenšeniny Karlštejna. Jedním z úkolů architekta je vyloučit nevhodné nápady. Styl domu by měl být vždy čistý a odpovídat duchu místa a doby.

• Interiér rodinného domu podle návrhu Evy Heyworth

Podle čeho architekta vybírat? I výběr správného architekta je práce – je třeba nalézt někoho, s kým si budete rozumět. Spolupráce by totiž měla být dialogem – architekt musí poznat, co bude klientovi vyhovovat, protože ve výsledku tam nebude bydlet on, ale právě klient. Ten by si měl zase vybírat někoho, jehož práce se mu líbí, od nějž očekává určitý styl. Pokud totiž člověk architektovi přestane v průběhu práce důvěřovat, obvykle se to projeví na rozpačitém výsledku. Jak by poté měla spolupráce s architektem probíhat? Lidé by neměli litovat investic na přípravu – je třeba vše zaměřit, udělat plány, aby se dalo s prostorem dále smysluplně pracovat. Je nutné zhodnotit velikost objektu, zda odpovídá záměrům, ale i normám. Architekt přitom může pomoci už při nákupu nemovitosti, abychom se vyvarovali určitých chyb – například nekoupili pozemek, na němž nelze stavět, případně takový, který nám neumožní postavit tam dům podle našich představ. Existují totiž určité normy, které omezují plochu domu na plochu pozemku. U bytů je to obdobné: architekt může být velmi nápomocen už při vzniku koncepce. Správné řešení prostorů v bytě souvisí i se vztahy v rodině.

Heyworth studio architekti si vydobylo respekt především svými rekonstrukcemi památkově chráněných objektů (Hotel Paříž, Vila Voyta…). Jeho práce se ale postupně ve větší míře přesunula k bydlení. Je známé tím, že jeho návrhy rodinných domů jsou řešeny až do posledního detailu. Do každého interiéru navrhuje na míru například i světla, nábytek nebo obklady. Podílelo se také na prezentaci České republiky na výstavě EXPO v Hannoveru v roce 2000.
ab
ab
ab
ab
ab