Kategorie

Rady pro snadné žehlení vám ulehčí život

Žehlení je činnost stejně tak nezáživná jako náročná na pečlivost. Některé oblečení se ale bez žehličky prostě neobejde. Jak si svůj úděl usnadnit?
Ruku na srdce, kdo z nás si žehlení užívá? Většinou jsme si vypracovali systém protřepávání a věšení prádla tak, aby bylo žehlení co nejjednodušší, případně se některé kousky nemusely žehlit vůbec. Nebo si dokonce nekoupíte lněnou halenku, protože je její žehlení peklo? Čtěte dál a uvidíte, že někdy stačí jen málo.

Základem je praní

V tomto případě se nevyplatí šetřit. Kvalitní prášek či gel, aviváž a změkčovač vody je opravdu základ. Pomáhají vláknům se při sušení znovu napnout. Proto si dejte záležet, už když prádlo věšíte. Každý kus pořádně protřepejte a vyrovnejte záhyby a kapsy. Košile i trička dejte na široká ramínka.
Další články z magazínu www.Bety.cz: Zapojte rodinu do domácích prací! Domácí vychytávky: K čemu všemu se hodí kostka ledu Elegantní řešení: Stojan na noviny a časopisy
Pokud máte sušičku, i v tomto případě vyrovnejte kapsy, záhyby a rukávy. Používejte šetrnější programy, například „Snadnější žehlení“.

Nic nenechávejte na potom

Pokud to lze, vyžehlete prádlo hned. Ideální je sundávat každý kousek hned před žehlením. Pokud suché prádlo naskládáte, v horším případě nahážete do koše, žehlení bude mnohem namáhavější a energeticky náročnější.

Některé věci se nežehlí vůbec

Například spodní prádlo, ponožky a froté ručníky. Ty totiž ztrácejí působením tepla nasákavost a kvalitu. Aby vám na některých látkách nezůstával po žehlení lesklý povrch, žehlete je přes navlhčené bílé plátno. To platí například pro manšestr, tvíd či vlnu. Materiály s větším chlupem či krajku žehlete přes froté ručník, hedvábí vždy z rubové strany. Dbejte i na prostředí v němž žehlíte. Při příjemné hudbě či odpočinkovém filmu se vám bude žehlit mnohem lépe. Stejně tak si dejte pozor na nastavení výšky žehlicího prkna. Po chvíli by vás mohla bolet záda či hlava.

Vyberte si správnou žehličku

Například žehličky s teflonovým povrchem lépe kloužou po látce a nepřichytávají se na žehlený materiál. Kvalitní spotřebiče jsou vybavené antikvovou plochou a ty nejkvalitnější mají plochu keramickou. Není pravidlem, že lehká žehlička je lepší. Opak je pravdou. Ta těžší je o něco praktičtější, prádlo se s ní lépe žehlí, není potřeba na ni vytvářet tak velký tlak. V neposlední řadě by měla mít žehlička automatické samovypínání. To vypne přístroj, pokud zůstane ve vertikální poloze déle než vámi nastavená prodleva. zdroj: www.bety.cz foto: Thinkstockphotos
ab
ab
ab
ab
ab