Kategorie

Radosti i starosti aneb Čekáme miminko, 4. část

V minulých dílech našeho seriálu jsme se věnovali výběru dětské postýlky, přebalovacího pultu a vaničky na koupání. V závěrečné části seriálu se zaměříme na období, kdy už je dítě starší a začíná s námi sedět u stolu a jíst.
Zhruba od roku a půl může mít dítě také vlastní stolek a židličku na kreslení. Dětské židličky určené ke stolování by měly mít možnost polohování sedáku a každopádně opěrku pod nohy. Dítěti je totiž určitě nepříjemné sedět u stolu a mít nohy „ve vzduchu“. Pro našeho potomka je jistě přínosem, když může jíst společně s námi. Má tak totiž ideální příležitost „odkoukat“ od nás pravidla slušného stolování.

Výběr židličky

Při výběru správné židličky bychom měli sledovat nejen kvalitu a cenu, ale také zdravotní aspekty. Podle lékařů by opěradlo židličky mělo sledovat zakřivení dětské páteře a mělo by opírat záda až pod lopatky.
Dbát bychom měli také na bezpečnost dítěte. To znamená, že židlička by měla být stabilní, aby ji dítě nepřevrhlo nebo z ní nevypadlo. Židlička by také měla mít hladký povrch bez nebezpečných ostrých, případně vyčnívajících částí.
Při výběru židličky bychom také měli věnovat pozornost údržbě. Proto je dobré, když je židlička snadno omyvatelná, případně má vyjímatelné polstrování a odnímatelný pultík.
Při koupi židličky si také povšimněme její váhy. Občas totiž potřebujeme dítě i s židličkou přemístit, přistrčit ke stolu apod. V tomto ohledu mají výhodu židličky opatřené kolečky.
Máme-li problém s nedostatkem místa, můžeme si vybrat skládací židličku, kterou vždy po jídle jednoduše složíme a schováme.
Dřevěná rozkládací židlička Trend od firmy Drewex, foto Drewex
Dřevěnou židličku na krmení od firmy Drewex je možno použít buďto jako vysokou židličku na přisunutí k jídelnímu stolu, nebo rozložit a použít jako nízkou židličku a stoleček na kreslení či hraní.
Vysoká židlička na krmení od firmy Safety 1. st, foto Safety 1. st
Vysokou židličku na krmení od firmy Safety 1. st je možno upravit do sedmi nastavitelných výškových poloh. Jídelní plocha je opatřena táckem s držákem na hrníček a talířek. V zadní části je umístěn koš na použité bryndáky či ručníky. Dítě je v židličce zajištěno pomocí bezpečnostních pásů, které jsou nastavitelné do pěti pozic.
Židlička na krmení Polly od firmy Chicco, foto Chicco
Židlička Polly od firmy Chicco má sedm výškově nastavitelných poloh a tři polohovací pozice. Výhodou je její snadná údržba. Je opatřena odnímatelným servírovacím táckem a dvěma snadno otíratelnými vinylovými polštářky. Židlička je také dostatečně bezpečná díky pásům nastavitelným do pěti poloh a brzdám na všech kolečkách.
Na osobní zkušenosti se židličkou na krmení jsme se zeptali také naší čtenářky z Ostravy. Ta nám prozradila, že do pořízení investovala asi 3500 Kč. Pořídila si židličku polohovatelnou. Zhodnotila také výhody a nevýhody dřevěné židličky: „Dřevěné židličky jsou levnější, ale pokud maminka začne přikrmovat dříve, než miminko sedí, nemůže dřevěnou používat. Dřevěná zase vydrží déle, neboť se dá rozdělat na židličku a stůl. Můj synovec tento stoleček se židličkou používal ještě v 5 letech.“
Ke společnému stolování s dítětem patří také speciální dětské sady nádobí a příborů, které dětem usnadní naučit se správně jíst.

Další doplňky

Na závěr našeho seriálu si ještě řekněme něco o doplňcích, které si můžeme k základní výbavičce pořídit. Dnes jsou již samozřejmostí chůvičky, které jsou užitečné, zvláště pokud nemáme miminko stále u sebe. O svoji pozitivní zkušenost se s námi podělila také naše čtenářka z Ostravy: „Chůvičky s videokamerou jsme si pořídili za 3000 Kč. Bydlíme v rodinném domku a pokojíček máme v patře, takže se nám opravdu videochůvičky osvědčily. Máme je připojené v obýváku na TV a ve funkci ‚PIP‘ sledujeme miminko, jak spokojeně spinká, nebo se vrtí.“
Posledním doplňkem, o kterém se zmíníme, je polštář na kojení. Ten v těhotenství umožní budoucím maminkám zaujmout uklidňující a uvolňující polohu a poslouží i jako opora pro bříško - usnadňuje kojení ve správné poloze a pomáhá zamezit vzniku bolesti zad. Jak říká i naše čtenářka, ke druhému dítěti by si jej určitě pořídila. „Kamarádka si jej pochvalovala. Určitě poskytuje hodně pohodlí při kojení jak mamince, tak hlavně dítku.“
ab
ab
ab
ab
ab