Kategorie

Radiátory z různých materiálů a jejich výhody

Způsobů, jak si zajistit teplo, je mnoho. Kromě otevřeného ohniště, krbů, kachlových kamen či vynálezu centrálního topení patří k základním kamenům vývoje vytápění také speciální těleso, které dostalo název radiátor.
Mezi nejběžnější zdroje tepla v našich domácnostech bezesporu patří radiátory. Trh nabízí širokou nabídku radiátorů v různém provedení a v různých cenových kategoriích.
 

Expanze měděných radiátorů

Zeptáte-li se odborníků, která otopná tělesa v současnosti zákazníkům doporučují, nebo kterým patří budoucnost, většinou se dočkáte jednoznačné odpovědi: měď. Měď je totiž výborný vodič tepla, navíc měděné potrubí, nebo radiátory, vydrží i po několika desítkách let zhruba ve stejné kvalitě, jako při jejich montáži. Mezi další výhody patří vysoká  variabilita výroby (radiátory rohové, různě zatočené, možnost barevného provedení) a jejich fyzikální vlastnosti umožňují jejich využití i ve vlhkých prostorách. Ceny těchto radiátorů jsou sice asi dvakrát vyšší než ocelové deskové radiátory, ale vašemu obydlí dodají punc luxusnosti.

Litinové radiátory

Litinové radiátory patří mezi klasiku otopných systémů u nás. Vyznačují se dlouhou životností, nereziví a určitou výhodou pro případ použití tepelných čerpadel je i velký obsah vody. Mezi negativa litinových radiátorů patří horší přenos tepla, protože povrchová teplota litinových radiátorů je cca o 4°C nižší oproti teplotě vody.

Stará dobrá ocel

Ocel vede dobře teplo, navíc ocelové deskové radiátory se vyznačují  dlouhou životností a cenovou přijatelností. Není proto divu, že v současnosti patří k nejpoužívanějším typům. Pro tepelná čerpadla se volí zpravidla vícedeskové radiátory (2-3).

Hliníkové radiátory

Stále více se na našem trhu prosazují i hliníkové radiátory. Rovněž velmi dobře vedou teplo. V porovnání s běžnými radiátory jim stačí cca o 10°C nižší teplota topné vody k dostatečné výhřevnosti – tudíž vhodné pro tepelná čerpadla. Nevýhodou jsou poměrně značné finanční náklady na jejich pořízení. Montáž hliníkových radiátorů klade větší důraz na odbornost, proto ji svěřte skutečně odborné firmě, jinak riskujete kratší životnost a nutnost častých oprav.

ab
ab
ab
ab
ab