Kategorie

Pytlovaná malta a omítky

Pytlované maltové a omítkové směsi jsou pro mnohé stavebníky stále synonymem zbytečného a finančně nákladného přepychu. Moderní technologie používané při jejich výrobě však zaručují nejen vysokou kvalitu, ale i široké použití na jakékoli stavbě.
Velké hromady několika druhů písků, nádoby na hašení vápna a palety s tunami cementu byly ještě před několika lety typickým obrázkem většiny stavenišť u nás. Lidé, kteří stavěli svépomocí svá nová obydlí, nedají dopustit na vyhašené a vyzrálé vápno a z něj dobře namíchanou maltu v klasické míchačce. Argumentují podstatně nižšími náklady a neotřesitelnou vírou ve staré dobré technologie.

Rychlá příprava pytlované směsi a okamžité použití je velkou výhodou

Výhody pytlovaných maltových a omítkových směsí

Suché směsi na malty a omítky se na stavbu přepravují v pytlích, tudíž s minimálními požadavky na materiálem zaskládanou plochu. Nezanedbatelnou výhodou je skutečnost, že se stavba obejde bez nepořádku, prachu a hluku, který by obtěžoval nejen samotného stavebníka, ale i jeho okolí, nemluvě o značné úspoře práce a starostí. Suché směsi na malty a omítky nabízí vedle těchto výhod i významné přednosti odrážející se v jejich užitkových kvalitách a speciálních vlastnostech, kterých u klasické malty a omítky míchané v míchačce jednoduše nedocílíte. Odborníci na stavební materiály proto jejich používání vřele doporučují i přes vyšší pořizovací cenu.

S pytlovanou maltou a omítkami jde zedníkům práce rychle od ruky

Rychle, přesně, úsporně

Malta, jako základní spojovací materiál pro zdění, spárování či výrobu mazanin a tmelů, má při stavebních pracích nenahraditelné postavení. Obdobným postavením se chlubí i omítky potřebné pro finální interiérové i exteriérové práce. Omítky navíc vytváří první vizuální dojem z dané stavby, proto jsou na tyto materiály kladeny vedle ekonomických a ekologických požadavků i nároky ryze estetické (omítkové směsy by měly umět "dýchat", mít vysokou barevnou odolnost a zdravotní nezávadnost). Z technických vlastností pytlovaných materiálů lze vyzdvihnout především objemovou stálost, pevnost, přilnavost, vodoodpudivost a mrazuvzdornost. Pokud se vrátíme k estetickým možnostem vnějších a vnitřních omítek, nelze opomenout možnost výběru z široké palety barev a odstínů, tónů, vnějších úprav a struktur. Právě odpůrce pytlovaných omítek dostanete na lopatky argumentem, že je nemožné v klasické míchačce v několika po sobě jdoucích dnech namíchat totožný odstín barvené fasádní omítky.

Tepelně-izolační omítka pro zlepšení vlastností obvodové konstrukce domu

Mnoho výrobců, srovnatelná kvalita

Na trhu existuje několik velkých firem vyrábějících široký sortiment maltových a omítkových směsí. Dobrou zprávou je fakt, že finální výrobky se od sebe příliš neliší kvalitou, vlastnostmi ani cenou. Rozhodnete- li se požít suché maltové či omítkové směsi, pečlivě čtěte návod a doporučení výrobce. S materiály pracujte v doporučených teplotních podmínkách a na správně připravených podkladních vrstvách (např. penetrace), jinak budete konečným výsledek svého snažení zklamáni – omítka opadává, praská, nemá požadované vlastnosti.
ab
ab
ab
ab
ab