Kategorie

Pusťte retro do bytu

Bydlet jako za časů Ludvíka XIV., Marie Terezie nebo jako za První republiky. To je možná snem některých z nás. Retro je stále aktuální a nestárne. A hlavně: Nikdy nevyjde z módy.
Retro tak postupně proniká do celého bytu a odráží se nejen ve stylu pořizovaného nábytku, ale i v drobných doplňcích nebo dokonce ve stylu oblékání majitelů.
 
A co vlastně slovo „retro“ znamená? Pochází z latiny a znamená „zpět“ nebo „opačně“. Bydlet ve stylu retro ale rozhodně není nic zpátečnického. Naopak. Dnes se retro styl těší velkému rozkvětu a zájmu a doslova se stává módním hitem.
 
 

Životní styl

Retro se promítá do celého způsobu života. Když vstoupíte do bytu vybaveného v retro stylu, jako byste se pomocí stroje času ocitli v jiné době, v jiném století, v jiném světě. Starosti všedního dne jste nechali za dveřmi. Teď jste pány času a prožíváte okamžiky, které jsou jen a jen vaše. Ze všech koutů takového bytu na vás dýchá nostalgie a zcela jiná atmosféra než ta, na kterou jsme běžně zvyklí.

Repliky a doplňky

V současné době je na trhu poměrně široký výběr replik přístrojů a různých bytových doplňků v retro stylu. Je tak možné pořídit si celou retro kuchyň, včetně sporáku, ledničky a dalších elektrospotřebičů a doplňků. K dostání jsou například i retro kuchyňské váhy nebo retro přístroje na espresso. Doma se tak můžete cítit podobně jako v kavárně 60. let.
 
 Retro však proniká také do koupelny. Kdo by si nepřál vykoupat se ve vaně z dob „císaře pána“ a nechat se během relaxace unášet proti proudu času. V retro stylu si můžete pořídit také vodovodní kohoutky, ale i drobné doplňky (věšáčky, držáky na toaletní papír či mističky pod mýdlo).
 

Obývací pokoje

Oblibě se těší také obývací pokoje v retro stylu. Nejde však jen o nábytek. Na trhu jsou k dostání také televize, rádia, přehrávače, gramofony či telefony, které jsou sice vybaveny moderní technikou, ale svým designem odpovídají dobám dávno minulým. Gramofonové desky vůbec jako by zažívaly své znovuzrození. Někteří posluchači totiž nedají dopustit na typický nenapodobitelný zvuk a ničím nenahraditelnou atmosféru.
 
A tak i v dnešní době MP3 přehrávačů stále existují i výrobci gramofonových desek. Někteří znalci dokonce tvrdí, že analogový záznam na gramofonových deskách je plastičtější než digitální. Milovníci gramofonových desek zase zbožňují romantické praskání, které pro ně neztrácí svou poezii. A tak výrobci gramofonů stále nepřicházejí o své klienty, protože bez nich by vinylová deska nebyla ničím jiným, než pouhou dekorací.
 
Při procházce ostravskými bazary a starožitnictvími jsme se na vlastní oči přesvědčili, že mezi na první pohled nepotřebným „harampádím“ se mnohdy ukrývají velmi zajímavé poklady, které stojí za to si pořídit. Chce to jen mít oči otevřené a pozorně se dívat kolem sebe.
 
 

Kubismus a Art Deco

Zajímavou inspirací pro milovníky umění může být například kubismus nebo Art Deco.
Kubismus původně vznikl jako směr ve francouzském malířství na počátku 20. století. Je pro něj typické vidění skutečnosti z několika úhlů pohledu zároveň a rozklad předmětu na základní geometrické tvary (cubus=krychle).
 
ArtDeco je univerzální dekorativní styl, který se rozšířil především v Evropě a v USA ve 20. a 30. letech 20. století v průmyslu a řemesle. Jsou v něm patrny rysy mnoha uměleckých směrů, především výše zmiňovaného kubismu, futurismu a secese.
 
 

Renovujte starý originál

Dnes je možné zakoupit i restaurované originály užitného umění vytvořeného v těchto uměleckých směrech, je však nutno počítat s cenou odpovídající umělecké hodnotě těchto artefaktů.
 
Se zajímavým sortimentem se například na veletrhu Mobitex v Brně prezentovaly firmy Štýlový nábytok a No. 1 Family, které se specializují na retro styl. Slovenská firma Štýlový nábytok nabízí retro nábytek v moderní úpravě. Inspirací jí je hlavně nábytek 19 století. V tomto stylu vyrábí nejen obývací stěny či sedací soupravy, ale i pracovny nebo lampy. Firma No. 1 Family zase zhotovuje na zakázku věrné repliky starožitného nábytku. Není bez zajímavosti, že všechny kusy nábytku, které zhotoví, jsou ručně vyřezávány.
 
Možná jste přímo majitelem nějakého originálního kousku, který se ve vaší rodině dědí z generace na generaci. Může jít například o starý radiopřijímač nebo také o reklamní ceduli z nějakého krámku z první republiky. Pak takovému předmětu věnujte náležitou péči a čestné místo ve svém bytě.
ab
ab
ab
ab
ab