Kategorie

První zkušenost s tepelným čerpadlem: úspora 62 % nákladů!

A to je i případ pana Š., který instaloval tepelné čerpadlo vzduch-voda do svého staršího rodinného domu nedaleko Hradce Králové. Po prvním roce provozu, jak sám říká, je velmi spokojen, protože je cca na 38% původních nákladů na vytápění.

Tepelné čerpadlo ano, ale jaké?

Klasický zděný dvoupatrový dům pana Š. byl postaven před 28 roky. Nebyl nijak dodatečně izolován a jediná investice, která ovlivnila energetickou náročnost objektu, byla výměna oken před 5 roky. Objekt má dvě patra o celkové podlahové ploše cca 180 m2. Je podsklepený a v suterénu se nacházejí technické místnosti včetně garáže. „Původně jsme vytápěli kotlem na tuhá paliva, ale pak jsme si pořídli pro větší pohodlí elektrokotel. Jak se zdražovala elektřina, stoupaly i naše náklady na topení, přestože i tehdy jsme měli nižší tarif. Nakonec jsme ročně platili kolem 50 tisíc korun. První myšlenka byla pořídit si plynový kotel, ale pak jsem se rozhodl pro tepelné čerpadlo s tím, že zachovám možnost v případě nouze přitápět kotlem na tuhá paliva,“ vysvětluje majitel nemovitosti a dodává, že tím se však zřekl možnosti získat dotaci, protože ta použití starého kotle vylučovala. Po prvním průzkumu se ukázalo, že v případě domu pana Š. nebude možné použít tepelné čerpadlo země-voda, protože pouze přístupné nádvoří bylo pro dva potřebné vrty velmi malé. Navíc hrozilo ovlivnění pramenů sousedních studní. Pozemek na položení plošného kolektoru taktéž z důvodu nedostačující rozlohy nepřipadal v úvahu. Z tohoto důvodu majitel zvolil čerpadlo vzduch-voda typu geoTHERM VWL S od firmy Vaillant. „O výrobci jsem se rozhodl na základě doporučení sousedů, kteří již mají s těmito produkty dobré zkušenosti, také jsem prostudoval mnoho diskuzí na internetu, a své samozřejmě sehrála i skutečnost, že jde o německého výrobce. Rovněž byla pro nás důležitá avizovaná 10letá záruka na kompresor, což je vlastně srdce tepelného čerpadla“. Instalovaný systém zahrnuje tepelné čerpadlo geoTHERM VWL S 10 kW se samostatným zásobníkem na teplou vodu objemu 300 litrů. Celá původní topná soustava, to znamená litinové radiátory, akumulační zásobník a kotel na tuhá paliva, byla zachována. Celková výše investice (to znamená nejen cena tepelného čerpadla, zásobníku, ale napojení, seřízení a instalace systému) činila 250 tisíc korun včetně DPH. V současné době v domě bydlí 3 lidé. Mezi větší spotřebiče elektrické energie se řadí mrazák, chladnička, trouba, varná deska a pak drobné spotřebiče. Sazba za odběr elektřiny je po dobu 22 hodin nízká, podle slov majitele domu 2,20 Kč za kWh. Dům je obvykle vytápěn na 22 °C případně v době mrazivých dní na 23 °C.

První zkušenosti, úspora přes 60% nákladů

Během letošní zimy jsme se teprve se systémem seznamovali, což představovalo různé nastavování teplotní křivky a hledání optimálního řešení.  Dnes například víme, že bohatě stačí ohřívat teplou vodu na 49 °C a nikoliv na původních 58 °C. Přesvědčili jsme se, že optimální režim, vzhledem ke spotřebě, je vytápění objektu v době naší nepřítomnosti na 18 °C. V okamžiku, kdy potřebujeme vytopit na požadovaných 22 °C, je náběh teploty relativně rychlý“.   Úspora nákladů činila za první topné období, to znamená od října do konce května, více než 60 %. Podle propočtů se návratnost investice pohybuje v řádu cca 8 let. Majitel domu však v budoucnu hodlá investovat do tří solárních kolektorů, tak aby úspora byla ještě větší. „Samozřejmě to budou kolektory Vaillant, protože chci, aby vše fungovalo a vzájemně spolupracovalo co nejlépe. Na celém systému hodnotím kladně především komfort, a také úsporu nákladů, o kterou nám primárně šlo. A musím říci, že přes některá tvrzení, že tepelná čerpadla vzduch-voda jsou hlučná, tak my to naše vůbec skoro neslyšíme, takže jsme opravdu spokojeni,“ uzavřel diskuzi majitel domu. Další informace na www.kvalitni-tepelna-cerpadla.cz. Technické parametry uvedených tepelných čerpadel najdete zde. Nechte si zpracovat odborný návrh zdarma.

Štítky:

topení
ab
ab
ab
ab
ab