Kategorie

První historická dražba proudu na burze

Na pražské energetické burze se poprvé 25. července začalo obchodovat s elektřinou. Obchodníci zde vůbec poprvé mohli začít prodávat a nakupovat elektřinu na rok 2008 a současně na rok 2009. Zájem byl velký. Objednávek se celkem objevilo 125, což představuje raketový vzestup oproti dosavadnímu pomalému tempu. Za jediný den se prodal výkon, který odpovídá například pěti procentům ročního výkonu jaderné elektrárny Temelín a téměř dvěma procentům celkové spotřeby proudu České republiky za celý rok.
Elektřina pro příští a přespříští rok byla pro obchodníky výzvou. S napětím se očekávalo, kam se ceny elektřiny pro domácnosti a firmy nakonec vyšplhají. Výsledky ukázaly, že proud podražovat bude. Lze odhadnout, že v následujících dvou letech vzroste cena elektřiny o 15 až 17 procent.

Burza zabránila prudkému nárůstu cen

Před zahájením burzy se očekávalo ještě dramatičtější zdražení, jako tomu bylo například na Slovensku, kde ceny vzrostly o 30 procent. Výraznějšímu růstu a obávanému cenovému šoku zabránila sama burza tím, že svázala obchodování elektřiny na příští rok i s rokem 2009 a zavedla dvouletý kontrakt. Cena elektřiny byla přitom burzou pevně stanovena, a to na úroveň o 14 procent vyšší než letos. Volně mohly obchodníci nabízet jen ceny dodávek elektřiny v roce 2009. Obchodování bude pokračovat, ale zásadní výkyv se již neočekává.

Obchodníci na burze

Elektřinu na příští rok nabízely dvě firmy. První byl elektrárenský kolos ČEZ, druhý zatím není známý. Na straně kupujících stálo 11 firem, což jsou téměř všichni obchodníci, kteří mají s burzou smlouvu. Do týdne by se jejich počet měl rozšířit na dvacet.

Elektronická burza

Přestože obchodníci hodnotí dosavadní obchodování na burze jako rušné, jedná se v podstatě o nadsázku. Burza totiž funguje elektronicky a v jejích kancelář se v podstatě pouze hlídá, aby fungoval software a nespadly servery.
ab
ab
ab
ab
ab