Kategorie

První bydlení: jak si ho zařídit a neutratit majlant?

První bydlení: jak si ho zařídit a neutratit majlant?

První bydlení obnáší také spoustu nových pocitů a emocí. Obrovská radost, že jdete konečně do svého, ale samozřejmě také obavy, jak to všechno hlavně finančně zvládnete. Máme pro vás pár tipů.

Plánujte a promýšlejte

Unáhlená rozhodnutí a impulzivní nákupy jsou sice fajn, ale ne v případě, že jste v situaci, kdy počítáte každou korunu. Což u prvního bydlení často bývá. Proto si udělejte seznam věcí, které potřebujete, seřaďte si ho podle priorit, kdy co potřebujete, a nakonec si k položkám připište také ceny, kolik za danou věc jste ochotni utratit. Mrkněte nejprve na internet, kolikrát jsou na e-shopech poloviční ceny než v kamenném obchodě.

Také všechno přeměřte a ujistěte se, zda se vám váš vysněný gauč vejde do nového obýváku a jestli vám sedí všechny poličky tak, jak si plánujete, ať zbytečně neutrácíte za věci, které pak nebudete potřebovat a budete složitě vracet. 

Co nekoupíte, to vyměňte

Existuje hned několik způsobů, jak si přijít k hezkému nábytku nebo dalšímu vybavení. Můžete zajít na bleší trh, navštívit zastavárnu, dědečkovu půdu nebo sklep anebo se domluvit s kamarády, jestli náhodou nemají v plánu vyřadit zrovna to, co vy potřebujete. Skvěle dnes fungují i market place na Facebooku, kde můžete jednak prodat věci, které se vám už do nového bytu nevejdou nebo nehodí, jednak zde i levně nakoupíte opravdu parádní kousky.

Zlaté české ručičky

Věřte nebo ne, Češi jsou národ kutilů. Že mezi ně ještě nepatříte? Třeba jste svůj tajný um ještě neobjevili. Tak schválně, co si třeba vyrobit nábytek z palet?

Tipy, jak nové bydlení zútulnit

  • živé rostlinky udělají spousty parády
  • malý byt opticky rozšíříte zrcadlem a světlými barvami 
  • každý nový byt se stanem domovem, když si do něj přinesete osobní věci 
  • svíčky jsou skvělým pomocníkem při vytváření intimní a zabydlelé atmosféry
  • polštářky, deky, přehozy... stojí pár korun, ale udělají spoustu parády

Nebuďte ve stresu

Pamatujte si, že je úplně normální, když nebudete mít během prvního měsíce zařízený kompletně celý byt. Může se stát, že budete pár týdnu mít místo stolku krabici, nebudete mít sladěné všechny hrnky nebo vám bude chybět perfektní botník. No a co, nehroťte to, hlavní je, že včas zaplatíte nájem. 

Zároveň nezapomínejte na to, že když si povedete domácnost dle základních zero waste pravidel a včas pochopíte, jak doma neplýtvat, můžete tak značně ušetřit - jak naši planetu, tak své finance. 

ab
ab
ab
ab
ab