Někdejší zakouřené a hlučné tovární haly se proměnily v apartní lofty s prostorovým komfortem, vysokými stropy a obrovskými okny. Z bývalých špinavých průmyslových čtvrtí se tak stávají čtvrti rezidenční, navíc skutečně luxusní.
Industriální architektura má velký půvab, který objevujeme teprve nyní, když nás neobtěžují průmyslové emise, popílek, spad. Řada průmyslových čtvrtí se proměňuje v příjemná a nová živá centra s kavárnami, bary a spoustou elegantních bytů. Jiné tovární haly se proměnily v kulturní centra a jiné zase v kanceláře.
Vizionář Ricardo Bofill proměnil proletářské ghetto v elegantní nové pražské centrum
Z továrny luxusní bydlení
Pro developery je rozhodně lepší metamorfovat průmyslovou šeď nějaké části města v elegancí hýřící a pulzující střed společenských aktivit i odpočinku. Dnes visí na mnoha bývalých továrních halách velké poutače s nápisem "Lofty na prodej". Jsou to první vlaštovky toho, že se začíná bydlet v bývalých fabrikách.
Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte
zde
Karlín a Holešovice
Konverze průmyslové funkce na kulturní či rezidenční je nejživotaschopnější a v tomto směru je šťastným řešením pražský Karlín s účastí takových hvězd první velikosti, jako je Ricardo Bofill. Jinou zdařilou proměnou tovární monotonie v pestrou bytovou čtvrť jsou pražské Holešovice. Zahraničním paradigmatem jsou londýnské doky či benátské Arsenale využité jako velkolepý výstavní prostor pro bienále.
Lofty jsou novým fenoménem bydlení. Z továrních hal vznikají prostorní luxusní byty
Včlenit, nebo zbourat?
Pro úspěšné včlenění technické památky do městského organismu existuje jedna nezbytná podmínka: životaschopnost prostřednictvím nové funkce. Většinou se původně průmyslová funkce přemění na rezidenční nebo kulturní. Z hlediska města špatným a nakonec i ekonomicky nevýhodným řešením je zbourat továrnu nebo celý výrobní komplex. Jak však ukazuje příklad bývalé kladenské Poldi, i takový mamut se nakonec po patnácti letech tápání rozhoupal k životu a dnes na území bývalých kladenských hutí nebo bývalých kladenských dolů vzniká celá řada velice zajímavých kulturních aktivit. Bourat je snadné, to uměli komunisté, jenže z jejich konců bychom si měli vzít příklad- demolovat umí každý tupec, ale najít novou funkci pro již zastaralou a neživotaschopnou úlohu nějaké budovy je sice těžší, ale nakonec to vždycky přinese bohatou žeň zisku pro developery i užitku pro obyvatele měst a obcí.