Kategorie

Prozařte si zimu světlem svíček

Se zapálením svíček nemusíte čekat na Vánoce. Už teď se brzo stmívá, a svíčky vám zpříjemní rodinné večery.
Výroba svíček má svou tradici. Svíčky mohou být z parafínového vosku, směsí, gelové, nebo se setkáváme se svíčkami z včelího vosku. Podle druhu využití vybíráme svíčky k plánované příležitosti.
 

Září, voní, léčí...

Vonné svíčky jsou v poslední době velmi žádaným zbožím. Jejich aroma dotváří atmosféru, používáme je při relaxaci, do koupelen nebo při večerním posezení. Vánoční pohodu doplňují aromatické vůně skořice, jehličí nebo jemné kořeněné vůně. Ovocné vůně nebo vůně květin se hodí naopak k jaru nebo létu. Takzvané votivní svíčky jsou určeny k hoření v nádobách a mohou být vkládány do dekorativních kalíšků z keramiky nebo kovu. Bývají různých barev a vůní. Velmi rozšířené jsou také lité svíčky, lisované, máčené – nazývané podle typu výroby. Ruční výroba svíček nabízí umělecká díla nádherných tvarů.

Domácí výroba svíček

Není ale problém si vyrobit svíčku doma. V době adventu můžeme navštívit některý z vánočních trhů, kde bývá jako atrakce stánek s kádí vosku. Knot tak dlouho namáčíme, až svíčka nabalí potřebné množství vosku. Můžeme také koupit plát včelího vosku, který do tvaru svíčky zatočíme. Pokud toužíte po zcela domácí výrobě, ve specializovaných prodejnách lze koupit vosky i knoty. Pro výrobu si připravíme formičky, můžeme použít staré plato z bonboniéry nebo koupit formičky ze silikonu. Podle návodu rozehřejeme vosk, zalijeme formičku s připraveným knotem a necháme ztuhnout. Na základě vlastní fantazie volíme tvary a vnitřní strukturu svíčky. Do čirého vosku můžeme vkládat nalámané kousky vosku, mušliček, přírodnin a vytvářet různé dekorace. Snadno si vyrobíme svíčky ve skořápkách vlašských ořechů.

Mějte plamen pod kontrolou

Při výrobě i použití svíček v interiéru se vyplatí nezapomínat na bezpečnost. Otevřený oheň může způsobit velké škody a nikdo by jistě nechtěl o Vánocích nezvanou návštěvu hasičů. Pokud jsou doma děti, svíčku nikdy nenechávejme bez dozoru dospělého a vždy ji pokládáme na nehořlavou podložku, a to včetně svíček v kovových kalíšcích.

ab
ab
ab
ab
ab