Kategorie

Provoňte svůj domov bytovými parfémy

Vůně domova. To sousloví skrývá mnohé, ale držme se jeho doslovného významu. Byt může vonět kořením, cukrovím, vonnými tyčinkami, aromatickými oleji - a nyní i bytovým parfémem. Co to vlastně je bytový parfém, v čem jsou jeho přednosti a kolik bytový parfém stojí?
 

Krásné vůně pro domov; foto: www.bytove-parfemy.cz

Vůně je velmi mocná

Vůně mají vlastní bohaté dějiny, protože mají velikou moc a byly vždy vysoce ceněné. Vonné esence patřívaly k velmi lukrativním komoditám a i dnes se řadí mezi luxusní zboží. Vůně, aromata, pachy a zápachy ovlivňují lidskou psychiku a prožitky. Éterické oleje mohou mít blahodárný vliv na výkon či soustředění, nebo pro změnu napomáhat k uklidnění těla i duše, záleží na zvolené variantě. Některé typy esencí i výborně pohlcují nežádoucí pachy. Dnes se proto dokonce rozvíjí specializovaný čichový či "vůňový" marketing, který usiluje o ovlivnění chování zákazníků právě prostřednictvím vůní.

Krásné vůně pro domov; foto: www.bytove-parfemy.cz

Čím provonět domov?

Když doma nemáte zrovna cukrářskou dílnu či kosmetický salón, můžete mu k příjemné vůni pomoci mnoha rafinovanými prostředky. Máme k dispozici různé osvěžovače vzduchu, aromatické lampy, vonné tyčinky, vonné svíčky ... a nyní dokonce bytové parfémy. V čem je jejich výhoda, jestli tedy nějaká je? A jaká naopak skýtají bytové parfémy úskalí?

Látkový difuzor; foto: www.bytove-parfemy.cz

Bytové parfémy

Bytové parfémy jsou vlastně čistě přírodní éterické oleje, jejichž uvolňování do ovzduší je zajištěno buď difuzorem, nebo katalytickou aroma-lampou.

  • Difuzor je v podstatě uzavřená nádobka naplněná vonnou esencí, do které jsou ponořeny bambusové tyčinky či jiný savý materiál, po němž esence vzlíná a uvolňuje se do ovzduší.
  • Katalytická aromatická lampa je designově zajímavá nádoba s vonnou esencí, jejíž uvolňování zajišťuje katalytická reakce. Ta je odstartována krátkým zapálením knotu lampy a jeho následným uhašením; pak již pokračuje sama bez hoření, a tedy bez vypouštění škodlivin.
Katalytické aroma-lampy; foto: www.bytove-parfemy.cz

Výhody bytových parfémů

Tou největší předností bytových parfémů z čistě přírodních éterických olejů je jejich zdravotní nezávadnost. Jsou tak vhodnou alternativou k běžným osvěžovačům vzduchu, na jejichž negativní dopady na lidské zdraví upozorňují mnohé studie. Další výhodou je design. Jak difuséry, tak katalytické lampy jsou vyráběny jako zajímavé doplňky pro interiér a běžné osvěžovače jim po estetické stránce nemohou čelit.

Difuzor; foto: www.bytove-parfemy.cz

Kolik bytové parfémy stojí?

Pořízení difuzoru či katalytické lampy je sice na počátku finančně náročnější než nákup běžného osvěžovače, ale jejich náplň, která je již cenově srovnatelná s jinými vonnými prostředky, vydrží údajně asi 10 měsíců. Difuzor či lampu pořídíte za stovky, ale i tisíce korun, záleží na materiálu a provedení. Ceny začínají na částce 300 Kč a mohou dosáhnout téměř 4000 Kč. Náplně o objemu 250 ml stojí asi 500 Kč.

Krásné vůně pro domov; foto: www.bytove-parfemy.cz

Při jednorázovém nákupu se tedy cena bytového parfému jeví jako zjevná nevýhoda. Pokud se pro bytový parfém ale rozhodnete a budete jej používat dlouhodobě místo běžných osvěžovačů, pak můžete i ušetřit.

Pestrá paleta vůní pro váš domov

Paleta vůní bytových parfémů je opravdu pestrá. Vedle obvyklých vůní vanilky, pomeranče, levandule můžete vybírat i z exoticky znějících vůní květu bavlníku, bílého mechu či studené vody, ale i moučkového cukru, obilných klasů nebo zenové zahrady.

Krásné vůně pro domov; foto: www.bytove-parfemy.cz

Jak správně provonět domov krok za krokem

Závěrem je třeba dodat krátký tip, jak správně postupovat při "aromatizaci" bytu, aby byl výsledek opravdu skvělý. Nestačí jen překrýt všechny stávající pachy novou vonnou esencí. Ovzduší v bytě by mělo být předně čisté, ideálně zbavené prachu a aerosolů. Poté je třeba odstranit všechny nežádoucí zápachy a eliminovat jejich zdroje, jak jen je to možné. Až pak je půda pro bytový parfém správně připravená.

ab
ab
ab
ab
ab