Kategorie

Prosklená chatka jako lék proti stresu

Prosklená chatka jako lék proti stresu

Ve Švédsku vymysleli celoprosklenou chatku, která má blahodárné účinky na zdraví. Během třídenního pobytu se lze přesvědčit, že příroda opravdu léčí a snížit tak hladinu stresu o desítky procent.

Severské země jsou obecně známé vysokou kvalitou života a dlouhodobě se umisťují mezi nejšťastnějšími národy světa. Napomáhá tomu také vřelý vztah k přírodě i ekologii. Pozitivní zdravotní účinky pobytu v přírodě dokazuje nová studie iniciativy 72 Hour Cabin. Několikadenní studie byla provedena loni na podzim ve spolupráci s prestižní lékařskou univerzitou Institut Karolinska.

Foto: Jonas Ingman/Westsweden.com

Pro pilotní výzkumný projekt 72 Hour Cabin bylo vybráno pět účastníků se stresovým zaměstnáním. Jednalo se o televizního hlasatele, řidičku taxi, koordinátora akcí, novináře a policistku. Každý z účastníků strávil ve skleněném domku tři dny o samotě, během nichž se věnovali běžným venkovním aktivitám, jako je rybaření, plavání nebo grilování.

Foto: Jonas Ingman/Westsweden.com

Vědce z Institutu Karolinska překvapily velmi dobré výsledky, kdy na desetistupňové stupnici klesla průměrná hladina stresu účastníků z 5,3 na 1,7. Jednoduchým pobytem v přírodě se tedy podařilo stres snížit zhruba o 70 procent. Výsledky rovněž ukazují značný pokles krevního tlaku i srdečního tepu spolu se zvýšením kreativity a pocitu pohody. „Ráno po probuzení jsem jako první věc spatřil jezero a okolní vzrostlé stromy. V tu chvíli mi došlo, že jsem opravdu tady a není to jenom sen! Dlouho jsem tu scenérii pozoroval, než jsem se konečně vyhrabal z postele,“ popisuje svůj zážitek jeden z účastníků, koordinátor akcí z New Yorku Baqer Keshwani.

Foto: Anna-Lena Lundqvist/Westsweden.com

Autorkou návrhu chatek je studentka architektury Jeanna Berger. Inspirací jí byl tvar tradičních vesnických stodol, kde si hrála jako malá. Jednoduchá skleněno-dřevěná konstrukce navíc stojí na pilířích, aby stavba nijak nenarušovala ráz zdejší krajiny.

V současnosti je možné zamluvit si vlastní antistresový pobyt na ostrově na jihozápadě Švédska. Tři dny s plnou penzí, saunou a zapůjčením vybavení pro venkovní aktivity vyjdou na 3995 švédských korun na osobu (zhruba 10 000 korun českých). Nebo můžete zkusit českou variantu.

Foto: Jonas Ingman/Westsweden.com
ab
ab
ab
ab
ab