Kategorie

Proplujte spolu se Světem bydlení při pokládce plovoucí podlahy

Co je plovoucí podlaha? Plovoucí podlaha je podlahová krytina, která se skládá z několika obdélníkových desek. Používá se hlavně v rodinných domech, ale také v bytech a ve veřejných prostorách. Laminátové plovoucí podlahy dnes patří mezi módní a hojně používané. A to hlavně proto, že mají nízkou pořizovací cenu oproti dřevěným podlahám, dále pak dobrou odolnost vůči vodě a můžete si vybrat ze široké škály vzorů a barev..
 

Svět bydlení radí, jak instalovat vaši podlahu krok za krokem.

Co je potřeba udělat před položením podlahy?

Před samotným pokládáním podlahy je potřeba důkladně vyrovnat povrch, na který budete podlahu pokládat. Povrch musí být rovný, pevný a suchý a čistý. Dále je potřeba dodržet vlhkost v místnosti, ve které se podlaha pokládá. Teplota v místnosti by měla být nejméně 18 °C. Vlhkost v pokoji okolo 60 procent. Balení podlahových desek nerozbalujete dříve než před pokládáním.

Podložné materiály jsou potřeba, vyrovnávají povrch a tlumí hluk

Důležité při pokládání plovoucích podlah je použít vhodné podložné materiály. Ty jsou nezbytné pro vyrovnání povrchu a utlumení hluku.  Pod laminátové podlahy se jako ochrana před vlhkem pokládají tzv. parozábrany – polyetylénové folie s dlouhou životností. Nešetřete a použijte podložné materiály s dlouhou životností, vyplatí se Vám to!

Jak na to? A co je potřeba?

Plovoucí podlahu položíte sami bez odborníka, máte-li šikovné ruce. Pokládka laminátové zámkové podlahy je jednoduchá a rychlá. Nezbytné je si vše řádně promyslet, propočítat, aby podlaha byla souměrná s okolními stěnami. Podlahu můžete pokládat přímo na stávající dřevěnou nebo vinylovou podlahu. Při pokládání podlahy zámkového typu (lamely jsou opatřeny mechanickým zámkem, který zaručuje maximální pevnost spojů a dosednutí lamel), budete potřebovat ruční přímočarou pilku a přiklepávací blok. Dále elektrickou vrtačku, metr, dotahovací hák, klínky a lemovací a přechodové lišty a montážní lepidlo a můžete začít….

Jdeme na to

Pokládat podlahu bychom měli zleva doprava. Pokud chcete navázat například na dlažbu, pak začněte právě od dlažby a dále posupujte směrem do místnosti k protější stěně. Jednotlivé lamely na sebe spojte mírným nadzdvihnutím a nasazením do zámku a doklepněte. Nejdůležitější pro dobrý výsledek je důsledné položení prvních dvou až tří řad, pak už jen postupujte řadu po řadě. Plovoucí podlaha se označuje jako plovoucí zejména proto, že jakoby „plave“ na podkladu. Není totiž připevněna přímo ke stěně ani k podlaze. Mezi stěnou a podlahou byste měli ponechat alespoň 1 cm a oddělit klínky, kterými se vyvarujete vůli. Takto si vytvoříte rezervu pro případné nesrovnalosti a změny.

Cihlový vzorec

Jednotlivé lamely na sebe musí navazovat jako byste kladly cihly. Druhou řadu tedy začněte poloviční lamelou, kterou si pomocí úhelníku zkraťte a pokračujte v „zacvakování“ jednotlivých dílů. Na konci řady je potřeba lamely vždy řádně dotáhnout. K tomu vám poslouží speciální hák na utahování. Při  pokládce poslední řady vám obvykle nevyjde lamela po celé šířce. Změřte si tedy lamelu a podélně uřízněte. Při práci se můžete setkat s nerovnostmi u stěn. Bude tedy nutné jednotlivé lamely přizpůsobit a správně nařezat. Vždy si ale předem řádně lamely změřte!

Na závěr

Položením poslední lamely není ještě hotovo. Důležité je řadu dotahovacím hákem dotáhnout. Nakonec je potřeba zakončit podlahu obvodovými lištami, začistit montážním lepidlem. Před nastěhováním nábytku řádně prach vysajte a důkladně vytřete. A je hotovo, můžete stěhovat nábytek!
ab
ab
ab
ab
ab