Kategorie

Propadněte kouzlu exotických materiálů

Zařízení bytu přírodními materiály se objevuje stále častěji. Kokosové či ratanové kusy nábytku příjemně dozdobují sošky a obrazy z rozličných koutů světa.
Židle, stoly, křesla nebo třeba pohovky mohou pocházet z nejrůznějších přírodních materiálů.

Kokosová palma - užitečná dřevina

Kokosová palma (Cocos nucifera) je vedle potravinářského průmyslu nejvíce využívána právě při tvorbě nábytku. Z pevného a zároveň pružného dřeva se často vyrábí skříně či postele, listy pak výrobci využívají především na doplňkové vybavení – koše a výplety. Nejoblíbenější však stále zůstávají kokosové koberce, které svou unikátní strukturou dokáží téměř nemožné – v létě příjemně chladí a v zimě dokáží zahřát. Kokos však není jedinou oblíbenou plodinou. V evropských domácnostech často narážíme také na banánové listí, které vnese exotiku do místnosti velice jednoduše. Od tradičního užití listů jako talířů (nejvíce v Indii) se však upouští. Banán tak v tuzemských domácnostech zahlédneme nejčastěji ve formě výpletu sedacího nábytku a pak také jako dekoraci – obaly na květináče či prostírání. Výhodou banánu je jeho vysoká odolnost proti vodě a velká pružnost.

Čtyři materiály na drobnosti

Pohodu domácímu prostředí dokáží hravě vytvořit drobné dekorační předměty vyrobené ze čtyř velice oblíbených přírodních materiálů – mořské trávy, vrbového proutí, sisalových a jutových vláken. Sušené lodyhy z mořské trávy vytvářejí provazce, ze kterých zkušení výrobci dokáží vytvořit hotové zázraky – koše, posezení, rohože, ale třeba i jednodušší nábytek. Stejnou funkci má i vrbové proutí, které je však na pohled uhlazenější a na dotek drsnější. Sisal je materiál, z něhož se především tkají koberce. Sisalová vlákna se získávají z listů agávovité rostliny jménem Sisana, která roste zejména ve východní Africe. Vlákno se dá dále barvit a různě ošetřovat. Sisalové koberce a rohože jsou velice odolné, mají antistatické a antibakteriální vlastnosti a navíc tlumí zvuk. Posledním zmiňovaným materiálem je juta. Ta je podstatně měkčí než sisal, a rozhodně není tak odolná, pevná a pružná. Proto se nepoužívá přímo na výrobu krytin, ale spíše jako podklad pod koberce a rohože z jiných materiálů. Oblíbená je třeba sisalovo-jutová kombinace.

Nejoblíbenější je ratan

Ratan je přírodní materiál, který se vyrábí ze stonků plazivé palmy Calmus. Jedinou nevýhodou ratanu je, že jeho tenké a velice dlouhé kmeny rostou pomalu, takže lze dřevo zpracovat až po dvaceti až třiceti letech. V Evropě se tento přírodní materiál objevuje kolem roku 1 700, kdy si jej oblíbili zejména Angličané ve svých zimních zahradách. Dnes zažívá svou slávu především u nás. Výhodné na ratanu je to, že jej lze jednoduše a efektivně kombinovat s ostatními typy nábytku – sklem, kovem i dřevem. Uživatelé ocení jeho vysokou pružnost, nízkou hmotnost a prodyšnost. V ratanové sedačce se proto nezapotíte. Nábytek z ratanu je zároveň poměrně trvanlivý a snadno se udržuje a ošetřuje. Prach se dá vyluxovat vysavačem nebo antistatickou utěrkou. Vzhledem k dobré snášenlivosti vlhka jej můžeme otřít mokrým hadrem nebo jej dokonce vysprchovat.

Suvenýry z cest

Orientální zboží na trhu je skutečně rozmanité. Od vonných tyčinek, přes keramiku, textil, přehozy, hudební nástroje a sošky až po lampiony a výše zmíněný stylový nábytek. Kdo nechce utrácet peníze za zcela nové vybavení, tomu podobné doplňky mohou byt příjemně zpestřit a ozvláštnit. A kde získat inspiraci? Kromě klasických prodejen s keramikou se objevila řada krámků, které se na podobné bytové doplňky specializují, ať už to jsou indické obchůdky či luxusnější centra, která dovážejí své výrobky z dalekého Nepálu, Tibetu či Thajska. Pokud však chcete pořídit kvalitně, je třeba brát v úvahu, že každý styl něco stojí. Jakmile máte doplňky vybrány, zbývá zapojit poslední – vaši fantazii. A té se, jak je známo, meze nekladou. Pokoj si můžete doplnit taburetkami a stolíky, zavěsíte na strop pestrobarevný lampion a Orient se začíná probouzet. Není špatné si ozdobit stěny bubínky, flétnami či maskami indických bůžků. Aby byla vaše iluze exotických krajů dokonalá, stačí zapálit vonnou tyčinku, zapnout magnetofon s východními rytmy a nechat se (byť v paneláku) volně přenášet do exotických dálek.

ab
ab
ab
ab
ab