Kategorie

Promyšlená stavba rodinného domu II

Chcete si jistě postavit dům, který bude vypadat podle vašich představ a zároveň bude splňovat vaše současné i budoucí požadavky. Poradíme vám, jak na to.
V odborných časopisech o bydlení nebo v katalozích rodinných domků najdete nepřeberné množství informací, rad a typových projektů na různě veliké rodinné domy – v různých cenových relacích. Mohlo by se zdát, že na základě těchto informací máte dostatečnou dávku inspirace k tomu, abyste se dali do realizace díla. Nenechte se ale strhnout k ukvapenému rozhodnutí, kterého byste mohli v budoucnosti litovat. Vždyť to budete právě vy, kdo v postaveném domku stráví řadu let svého dalšího života!

Vestavba do podkroví domu se provádí ve chvíli, kdy se zvyšují nároky rodiny

Stavba na etapy

Na první pohled se zdá být nemožné, aby existoval dům splňující všechny různorodé, často protichůdné požadavky, které jsou na něj v průběhu života jednotlivce kladeny. Za prostorově i finančně vhodné řešení můžeme považovat stavbu v podobě tzv. stavby na jednotlivé etapy. Staví-li dům mladá bezdětná rodina či rodina s malými dětmi, která požaduje nejdříve menší a co nejlevnější dům, bude vhodné použít právě tuto technologii. Nejdříve je postavena první etapa domu, kdy všechny místnosti jsou v přízemí. Jakmile se zvětší prostorové nároky rodiny, je provedena druhá etapa – vestavba do podkroví domu.

"Plastické" uspořádání

Vnitřní uspořádání domu by mělo být uspořádáno tak, aby v případě potřeby bylo možné dům snadno rozdělit na jednotlivé části – pokoje, které lze oddělit od ostatních a využívat zcela samostatně. Obytné místnosti jsou umístěny po dvou vedle sebe a jsou od sebe navzájem odděleny lehkou přemístitelnou příčkou. Příčku podle potřeby a bez obtíží rozeberete a přemístíte na jiné místo. Tímto lze snadno jednotlivé pokoje nejen zmenšovat či zvětšovat, ale i vytvářet nové prostory. Přestavitelné příčky musí dobře zvukově izolovat a bez problémů se dát natírat malířskou barvou – stanou se plnohodnotnou stěnou vašeho pokoje. Tato opatření umožňují moderní stavební postupy a technologie, které se zejména uplatňují u dřevostaveb. Dají se ale využít v každém budoucím rodinném domku, stačí jen použít vhodný stavební materiál (např. sádrokartony).

Dřevostavby jsou ideálním druhem komfortního a variabilního bydlení

Kdy bude dům potřebovat úpravu?

Změnou života obyvatel domu začínají nebo končí jednotlivé životní etapy a situace, tím se odlišují jeho nároky na bydlení. Takovými etapami mohou být: • Svobodný pár a bezdětní manželé • Bydlení rodiny s malými dětmi • Bydlení s odrostlejšími dětmi • Společné bydlení rodičů a prarodičů • Bydlení samotných rodičů • Podnikání v domě • Hobby rodinných příslušníků
ab
ab
ab
ab
ab