Kategorie

Promyšlená stavba rodinného domu I

Chcete-li si postavit vlastní rodinný dům, stojíte před jedním z nejzásadnějších rozhodnutí, které jste kdy udělali. Proto je velmi vhodné vše dobře promyslet.
Novostavba domu vás bude stát nejspíše všechny úspory a zároveň je vysoce pravděpodobné, že sebe a svoji rodinu zadlužíte na několik let dopředu. Pokud jste se přesto pro stavbu domu definitivně rozhodli, musíte začít přemýšlet o tom, jak by měl váš dům vypadat, co by v něm nemělo chybět či jaké prostorové nároky musí splňovat.

Postavte si takový dům, aby vyhovoval vašim potřebám po celý život

Jaké nároky máme vzít v úvahu?

Pokuste se proto realizaci vámi vybraného projektu vidět v širším časovém pohledu. Stavebníci často vezmou v úvahu jen současné nároky na jejich bydlení, které se odvíjejí od jejich momentálních životních potřeb. Nezapomínejte ale na skutečnost, že člověk během svého života prochází několika životními etapami a každá z nich má odlišné požadavky na životní prostor. Lze jen doporučit, aby se každý zamyslel nad otázkou, zda postavený dům bude i v následujících letech schopen uspokojit jeho měnící se nároky a požadavky a zda nebudou budoucí vynaložené náklady nad jeho síly.

Dům tak akorát

Obecně platí, že dům by měl být koncipován tak, aby mohl pružně reagovat na měnící se požadavky. Tím je myšlena možnost provést stavební úpravy, které by vyžadovaly co možná nejmenší náklady. V opačném případě totiž hrozí nebezpečí, že budete bydlet v domě, který vám již nebude vyhovovat – buď bude příliš velký a neobydlená část se stane značnou finanční zátěží, nebo dům bude příliš malý a nebude nevyhovovat vašim potřebám. Některé odhady dokonce mluví o tom, že více než 50 % lidí žije v domech, kterých se týkají právě uvedené skutečnosti. Proto se již při práci na projektu zajímejte o to, jak by se dům v budoucnu mohl přizpůsobit vašim potřebám.

Nový dům by měl své obyvatele uspokojovat také víceúčelovým a prostorným interiérem

Dvakrát měř, desetkrát zvažuj

Pro současné trendy v bydlení není zrovna obvyklé, aby byl běžný dům navržen pro budoucí úpravy v souladu s aktuálními potřebami rodiny. Mnohdy je to téměř nemožné, jindy to jde jen za cenu dalších vysokých nákladů. Z toho vyplývá možná prozaická, ale zcela jistě užitečná rada. Nestavějte takový dům, který budete muset za chvíli přestavovat!
ab
ab
ab
ab
ab