Kategorie

Projekt na jaro - hnízdo v koruně stromu

Projekt na jaro - hnízdo v koruně stromu
Hnízdo. Přesně takovou přezdívku má doupě spousty malých kluků. Ale proč se vzdávat touhy žít mezi nebem a zemí, sáhnout si na oblaka? Postavte si dům, který se nebude dotýkat země. Kam žádná návštěva nepřijde, když vytáhnete žebřík.

Pokud máte větší zahradu a v ní mohutný strom nebo více dostatečně silných stromů vedle sebe, můžete se pustit do díla. Stavba domu v korunách stromů není nijak náročná. A dlouhé zimní večery jsou jako stvořené pro plánování...

Nejdřív plán na papíře

Začněte na menším půdorysu. Další části pak můžete k domu přistavět kdykoli. Berte ohled na nosnost větví a celkové rozložení váhy, abyste strom nepoškodili či dokonce nezlomili. Pokud si nejste jisti, zda by vaše touhy vznést se k nebesům strom zvládl, pomozte si podpěrnými pilíři. A pokud strom nemáte vůbec, můžete si postavit chaloupku na muří nožce. Fantazii a inovacím se meze nikdy nekladou.

A pěkně od podlahy

I mezi nebem a zemí je potřeba mít „pevnou půdu pod nohama“. Vytvořte podestu tak, že do dvou vybraných vidlic položíte podlahové trámky. Na ně už můžete začít šroubovat podlahová prkna. Pokud si nejste jisti, zda se trámky v dané poloze pouze našroubovanými prkny udrží, zajistěte je příčnými spojkami. Jakmile máte podlahu hotovou, máte za sebou jednu z nejtěžších částí projektu. Materiál pak už totiž nemusíte složitě vytahovat nahoru. Bude vám pohodlně ležet u nohou. A vlastně – nestačí jen takové vyvýšené podium?

Stěny a střecha

Zjednodušte si práci a střechu postavte jen s jedním úhlem – bude se svažovat od stěny vyšší k protější stěně nižší. Máte v cestě větve? Zakomponujte je do celkového systému podpěr domu a neřezejte je, vždyť jste tu přece pouze v podnájmu. Pokud máte zapuštěné pilíře pro podlahu, jistě jste si je nechali natolik dlouhé, že je můžete provázat s podpěrnými pilíři střechy. Podlahové a stěnové trámky spojte  - nejlépe příčnými čepy a svorkami. Pak jen našroubujte či přibijte prkna a stěny jsou hotové. Samozřejmě, pokud máte zájem o izolaci, pusťte se do toho. Nakonec vyřežte okna a dveře a osaďte je. Střecha může být opět prkenná. Lze jí potáhnout jakýmkoli materiálem, který odolá silnému větru, mrazu a dešti. Střecha může být i otevírací – jednoduše ji posaďte na panty nebo na čepy.

Dokončení stavby

Stačí vám žebřík, po kterém jste celou dobu do domu chodili? Pokud ano, pak už máte hrubou stavbu hotovou. Zbývá už jen místo trochu zútulnit. Na podlahu se položí hezké rohože, interiér pak můžete zařídit třeba v polštářkovém tureckém stylu. A pak už jen stačí vzít si nahoru termosku s horkým čajem a právě upečený koláč, dalekohled a vleže se dívat na hvězdy, poslouchat šumění listů a sem tam rozeznat zaškrábání větve o právě postavený dům...

ab
ab
ab
ab
ab