Kategorie

Prodáváte nemovitost s pomocí realitky? Pozor na znalecký posudek

Některé realitní kanceláře dělají svoji práci profesionálně, jiné klientům doslova škodí. Jak najít ty první a vyhnout se těm druhým, když se chystáte prodat nemovitost?
Ne vždy odhalíme problematickou realitní kancelář na první pohled. Často právě velice solidně vyhlížející kanceláře bývají nejhorší. Nenechte se ovlivnit pouze působivou reklamou, dejte spíše na osobní zkušenosti svých známých.

Není fotka jako fotka

Fotky slouží ke snadnějšímu představení nemovitosti. Uděláme si tak snadněji představu o jejím celkovém vzhledu, stavu, poloze. Měly by mít co největší vypovídací schopnost, to znamená, že by její autor měl zachycovat daný objekt objektivně. Fotograf by měl nafotit to, co je pro nemovitost charakteristické. Ať již se jedná o její přednosti, nebo i slabiny. Některé realitní kanceláře však nechtějí nemovitost co nejvěrohodněji přiblížit zájemci. Jejich cílem je přilákat touto fotodokumentací co nejvíce potencionálních zájemců.
Zveřejnění pouze fotek, které prezentují tu lepší část nemovitosti, by se dalo ještě pochopit. Retušování a umělé upravování fotografií však mezi činnosti seriozní realitní kanceláře jistě nepatří. Tyto kanceláře spoléhají na prodejní dovednosti svých makléřů, kteří se pokusí klienta při prohlídce přesvědčit o ideálním stavu dané nemovitosti. Většinou je vůbec netíží, že klienti věnovali cestě za účelem prohlídky nemovitosti svůj drahocenný čas a stálo je to jisté náklady.
Konstatování klienta, že pokud by o skutečném stavu věděl, jistě by sem cestu nevážil, vidí spíš jako příležitost nabídnout zájemci alespoň něco jiného ze své nabídky, než jako svoji chybu. Zbytečná prohlídka není příjemná, ale zatím jsme nemuseli realitní kanceláři nic platit. Toto stadium nastává ve fázi, kdy se rozhodneme pro koupi konkrétní nemovitosti. A pokud se jedná o peníze, buďme vždy obezřetní.

Znalecký posudek, pro prodávajícího zdarma

Obvyklým gestem realitních kanceláří je zhotovení znaleckého posudku zdarma. Pro prodávajícího je to jistě příjemná zpráva, znalecký posudek se jinak pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud se rozhodnete prodat nemovitost přes realitní kancelář, nebojte se zeptat, na jaké služby máte nárok. Povinnosti realitní kanceláře by měly být zaznamenány ve smlouvě o zprostředkování prodeje nemovitosti, kterou prodávající uzavře s realitní kanceláří.
ab
ab
ab
ab
ab