Od renesance po současnost
Pro kodaňskou architekturu je charakteristické množství různých stylů. Najdete tu elegantní renesanční královské paláce, ulice lemované rezidenčními domy ve stylu rokoka a nechybí ani moderní architektura. Právě té jsou Dánové otevření. Dánsko totiž není jen zemí designu, ale i prvotřídní architektury. Mezi místní nejznámější jména patří Jan Gehl, Henning Larsen nebo Arne Jacobsen. Právě protože je Kodaň stylově tak pestrá, nejlepší představu si člověk udělá, když si prohlédne průřez různými zajímavými budovami (ve fotogalerii pod článkem).
Zelené město
Kodaň není jen krásná, ale také ekologická. Dokonce si drží i první místo v žebříčku Green City Index. V současnosti v ulicích města uvidíte víc cyklistů než aut, na kole se přepravuje více než 50 % obyvatel, což je jednoznačně nejvíc na světě. Starosta Kodaně Frank Jensen navíc představil ambiciozní vizi stát se do roku 2025 městem bez produkce emisí CO2. K tomuto napomůže udržitelná městská doprava, širší využití obnovitelné energie, energeticky nenáročné stavby a další „smart city“ řešení. S těmito zelenými výhodami jde ruku v ruce i velmi vysoká kvalita života.
Moderní ráj studentů, hausbóty a pohádkově barevné domy
Hledání bydlení, hlavně toho cenově dostupného, dá v Kodani zabrat. Někteří studenti ale mají to štěstí pobývat ve futuristické kruhové rezidenci Tietgen, která je součástí nového univerzitního komplexu na severu čtvrti Ørestad. Všechny školní budovy tu jsou propojeny parkem, studenti si tak můžou vesele přejíždět mezi učebnami a kolejí. Když se posunete dál do centra čtvrti Ørestad, potkáte tu to nejlepší ze současné architektury – například kuriózní budovu 8 House, kde se dá vyjet na kole nahoru po zkosené střeše až do bytů v 10. patře. Když se posuneme dál od moderny, tak je Kodaň hlavně tradiční přístavní město plné barevných městských domů, ale i hausbótů všeho druhu. Centrální kanál Nyhavn lemují domky jako z pohádky, možná právě proto si toto místo vybral i Hans Christian Andersen.