Kategorie

Proč nemít komfort i na WC?

Obvykle nejmenší místnost v bytě či domě označujeme různě – WC, záchod, toaleta – ale jedno mají společné. Chceme tam být sami a mít tam pokud možno klid.
Přestože nároky na prostor jsou minimální, o to více bychom měli dbát na to, aby tato místnůstka byla nejen plně funkční, ale poskytla nám alespoň základní komfort. Ideální je, když se jedná o samostatné místnosti, nikoliv součást koupelny.

Komfortní WC s toaletní mísou, nádržkou ve stěně, bidetem a umyvadlem

Umístění a řešení WC

Půdorysné minimum 80 krát 110 cm bude stačit pouze v případech, že se dveře WC otevírají ven. Při otevírání dovnitř zbytečně zabírají místo jinému vybavení, třeba miniaturnímu umyvadlu. Samostatné WC by mělo být mít vlastní vytápěcí těleso, jako doporučená teplota se pro tuto místnost uvádí asi 22°C. Velmi vhodné je zejména z prostorových důvodů podlahové vytápění. Hygieničnost je jedním z nejdůležitějších faktorů při řešení WC. Nejméně žádoucí je přímý vstup z obytných prostor či dokonce z kuchyně. Z obdobných důvodů volíme hladké a snadno omyvatelné povrchy a podlahy a nejlépe žádné textilie. Nezapomínejme ani na kvalitní odvětrání.

Vybavení WC

Základním zařízením WC je toaletní mísa. Starší typy toaletních mís s vysoko zavěšenými nádržkami a splachovadlem na šňůře či řetízku ustupují tzv. kombi sestavám, tedy klozetům s integrovanou nádržkou, a závěsným mísám, jejichž nádržky mohou být dokonce zabudovány ve stěně. Chybět by na WC nemělo ani malé umyvadlo, držák na ručník a na papír, mýdlo a záchodová štětka. Pokud to prostor umožní, vítaný je bidet a muži jistě ocení i pisoár.

Bidet Dino, výrobce JIKA, doporučená cena 2 527 Kč. Šířka 360 mm, hloubka 530 mm

Bidet

Statistika je neúprosná – Česku patří nechvalná první příčka na světě ve výskytu rakoviny tlustého střeva. S klidem můžeme říct, že kromě nezdravé výživy a nesprávného způsobu života se na tom podílí i nedostatečná intimní hygiena. Přitom stačí tak málo – pořídit si bidet. Průzkumy dokazují, že v zemích, kde se toaletní papír používá jen výjimečně, je výrazně menší procento výskytu rakoviny tlustého střeva i počet osob trpících hemoroidy. Ke vzniku uvedených problémů dochází, není-li anální oblast dokonale čistá. Jenže stoprocentní očištění pouze toaletním papírem je téměř nemožné, protože na uvedené části těla je více než tisíc kožních záhybů. Bidet je zařízení, které při intimní očistě těla kdykoli v průběhu dne nahradí vanu či sprchu, a to bez nežádoucího tlaku a tření. Jemným proudem čisté a teplé vody osprchuje a důkladně omyje intimní partie. To ocení zejména nemocní, kteří se obejdou bez pomoci druhých.

Jaký bidet si můžeme vybrat?

Prostorové nároky na tradiční bidet jsou skoro 1,5 m2. Ale doba pokročila a vodní trysky je nyní možné nainstalovat do běžné toaletní mísy. Nejjednodušší variantou je přídavné zařízení, napojené na vodu s manuálním ovládáním přívodu. Nejmodernější variantou je naopak bidet elektronický. Ušetří místo, spotřebu vody, vyloučí použití toaletního papíru a přispěje k ochraně našeho zdraví. I tuto moderní vymoženost lze namontovat přímo na stávající záchodovou mísu místo prkénka a bez stavebních úprav připojit na studenou vodu a na zásuvku 220 V. Některé typy bidetů kromě umytí mají též funkci osušení nebo dokonce masáž vlažným vzduchem. Ty nejdokonalejší navíc odsávají pachy, regulují tlak vody i vzduchu, vyhřívají a hydraulicky ovládají sedátko. Největší vymožeností je však elektronická obsluha. Pomocí tlačítek se bidet ovládá, zapíná i vypíná, takže ruce zůstávají suché a čisté.

Alternativu bidetu představuje například záchodové sedátko Cleanoseat. Dodává firma Sapho v ceně cca 22 500 Kč
ab
ab
ab
ab
ab