Kategorie

Proč je vrba nejlepší dřevinou moderní zahrady?

Vrba je kreativní dřevina v pravém slova smyslu. Umí být svěží, vzpřímená i bizarní, smutná i příjemná, miniaturní i košatá. Můžete ji pěstovat na zahradě, terase či balkóně. Pro svou nenáročnost a rozmanitý tvar větví je velmi oblíbenou dřevinou.

Vrba je na stanoviště zcela nenáročná a většina druhů dobře snáší slunečnou polohu. Zjara poskytuje i první pastvu včelám. Na okolí působí vrby svým svěžím zbarvením optimisticky. Jako solitéra se uplatní na zahradě, terase či balkónu, kde ji můžeme pěstovat i v nádobách. Po opadu listů upoutají vrby pozornost rozmanitými tvary větvoví a když jsou ještě pokryté sněhovým popraškem, vyniknou dlouhé tenké větévky subtilní krásou. Proto jsou převislé druhy vrb oblíbenou dřevinou.

Jakou vrbu na zahradu

Jestli chcete zahradu obohatit o různé barevné kreace, doporučujeme vám Salix integra Nakuto Nishiki. Růžově rašící listy se rozvinou v panašované, které přechází přes tlumeně zelenou až do růžové a smetanové barvy. Z velmi oblíbených druhů vrb s kroucenými větvemi žádejte odrůdu Salix caprea Curly Locks nebo Salix matsudana Tortuosa, původem z východní Asie. Obě mají nejen zkadeřené a zprohýbané větve, ale i zkadeřené listy.

Hodí se pro pěstování v nádobách, do atrií a bizarní větévky jsou i výborným doplňkovým materiálem pro aranžmá do váz, v kombinaci s téměř jakoukoli květinou.

Vhodná vrba k jezírku

Jako dekorativní prvek k ozelenění svahů či solitéra k jezírku se hodí Salix repens, odrůda Voorthuizen a Ilona s drobnými listy a křehkými převislými větvemi. Pro japonský styl zvolte Salix simulatrix, drobnou vrbičku s kulatými malými listy, vzhledem se podobající bonsaji. Je plazivá a pozoruhodnou kompozici vytvoří ve společnosti bíle zbarvených oblázků. Snadno se množí řízky, které řežeme v červnu.

Vrba do většiny zahrad

Mimořádně ozdobná, mrazuvzdorná a odolná je Salix caprea Kilmarmock. Na rozdíl od jiných vrb snáší i sušší půdy a lze ji tedy doporučit do většiny zahrad. Vysazuje se brzy zjara nebo na podzim. Na vhodném stanovišti není náročná na ošetření. Chcete-li se však každoročně dočkat bohaté násady jehněd, vrbu silně seřízněte hned po odkvětu. Rychle roste, má jemný ucelený vzhled a kvete před olistěním.

Kaskády větví mohou dosahovat až k zemi a již časně zjara jsou pokryty velkými, chlupatými, stříbřitě šedými kočičkami. Samičí kočičky jsou největším okrasným prvkem. Jak vyzrávají, zvětší se, rozvinou a pokryjí světle žlutým pylem. Posléze kočičky vystřídají oválné listy, z vrchní strany zelené a zespodu šedozelené. Za větrného počasí je zajímavé pozorovat barevnou proměnlivost jejích listů.

 
ab
ab
ab
ab
ab