Kategorie

Přívětivé bydlení pro mladou rodinu

V Jundrově, další okrajové části Brna, která původně byla samostatnou vesnicí, byl nedávno realizován pozoruhodný projekt rodinného domu doslova "šitý na míru" mladé rodině. Ateliér RAW (Rusín, Wahla) zde v roce 2005 realizoval projekt pro mladou rodinu se dvěma malými dětmi.
K domu se stoupá po poněkud strmé příjezdové cestě a starší i opravdu stará zástavba nijak nenaznačuje, že jde o lokalitu architektonicky výjimečnou. Okolí s blízkým okrajem lesa spíše připomíná vesnici na Vysočině a rozhodně zde nejde o žádný další „satelit“, které se (nejen) v Brně často vyznačují opravdu vybraným nevkusem, v „lepším“ případě uniformní nudou. Jedním z posledních domů nad touto částí Jundrova je novostavba, jež upoutá do ulice obráceným bílým štítem. Na stránkách ateliéru RAW je dům označen jako „Vila Pod oborou“, což ale není název ulice, ale přesný popis lokality, která se nachází pod známou brněnskou oborou, v níž jsou chováni hlavně mufloni a kozy. Strmá silnice vyvolává obavy při představě zimního období, podle obyvatel domu, kteří zde žijí druhým rokem, ale se zimní sjízdností v místě není problém.

Dům žije se zahradou

Strohá silueta, kterou se dům obrací do ulice, kontrastuje s „přívětivým“ přístupem k domu a do zahrady z ulice bez plotu. Celou plochu okolí domu a zadní zahrady zaujímá hustý, sestřižený trávník, příchozí vítají děti majitelů z malého posedu (nebo snad archy?) na jednom z ovocných stromů. Jednogenerační dům obývá rodina mladých grafiků a jejich dva malí synové, stavba je podsklepená — na současné poměry poměrně rozsáhle  — a má dvě podlaží. Objekt je zděný s hladkou omítkou, okna jsou dřevěná. Balkon a markýza nad vstupem jsou z litého betonu, terasa obíhající jižní a východní stranu domu je z dřevěných lamel. Do ulice  je orientována garáž, šatna a vstupní zádveří, odkud se vchází do malého ateliéru a do velkého obývacího prostoru s kuchyňským koutem. Odtud je pak umožněn přímý výstup na terasu krytou průběžným balkonem. Terasa v příznivém počasí žije, je využívána jako pokračování obytného prostoru ke společnému stolování nebo hrám dětí, mezi sloupky je zavěšena houpací síť. Zahrada je odtud snadno přístupná a její svah směřuje k zahradám dalších domů, terasa poskytuje výhled na okraj obory a starší jundrovskou zástavbu.

Hřiště ve sklepě

Dvojramenným schodištěm s plným zábradlím je možné z vnitřního obývacího prostoru vystoupat do druhého nadzemního podlaží, kde jsou umístěny tři ložnice, koupelna s WC, šatna a pracovna. Z každé ložnice lze vstoupit na balkon, který se jižním směrem rozšiřuje do terasy. Za pozornost stojí i podsklepená část domu. Kromě kotelny a prádelny se sušárnou je zde poměrně rozlehlá místnost s holými stěnami (zdobenými pouze volnou dětskou tvorbou) a vybavená dvěma minibrankami, která se využívá jako herna a byla tak od počátku i plánována. Ani kamenné podloží zdejší lokality nezabránilo realizaci tohoto záměru.

Architekt Rusín: Rodinný dům je intimní záležitost

Projekt rodinného domu je podle architekta a autora Vily Pod oborou Tomáše Rusína velice intimní záležitost. „Důvěra mezi architektem a klientem je velice důležitá. Architekt musí poznat kompletně život rodiny klienta včetně denního pracovního režimu až po koníčky a zájmy dětí. Jde o vzájemné hledání cesty, a proto je také důležité, aby obě strany měly podobné estetické názory,“ říká architekt Rusín. V případě Vily Pod oborou to usnadňoval i vzájemný přátelský vztah mezi rodinou a architektem. Zvláštností domu, která vznikla i díky tomuto přístupu, je velký sklepní prostor, který se dnes využívá jako pozemně-hokejové hřiště. Své sportovní sklony se v něm nevybíjejí jen potomci majitelů, ale podle paní domu se zde pravidelně odehrávají i turnaje dospělých.
ab
ab
ab
ab
ab