Kategorie

Přišel čas vybrat zahradní nábytek

Chataření a zahradničení patří k českému koloritu. Aby však zahrada byla zároveň příjemným místem k relaxaci a setkávání s přáteli, je třeba věnovat pozornost zahradnímu nábytku.
Ke správné zahradě patří v každém případě zahradní nábytek. Není nad to, jak si sednout pod rozkvetlou jabloň a číst si noviny. Ještě krásnější pocit musí mít zahrádkář, když jablka dozrávají a pod stromem to jimi krásně voní. To už se snad ani noviny číst nedají. Není však sezení jako sezení a zahradní nábytek jako zahradní nábytek.
 

Plast, železo, nebo dřevo

Při pořizování zahradního nábytku se vždy musí majitel zahrádky rozmyslet, jak často bude odpočívat. Musí si položit otázku, jak často k němu chodí návštěvy, nebo zda tchán neváží sto padesát kilogramů. Zní to sice směšně, ale již byl zaregistrován nejeden případ zranění po prasknutí plastové židličky. Věřte nebo ne, ale zlomenina kostrče, či dokonce zapíchnutá noha od plastové židle v konečníku není ničím příjemným. To však neznamená, že plastový zahradní nábytek nemá využití. Naopak je velmi oblíbený, ale ne u rodin, kde se rodí lidé s „těžkými kostmi.“
 

Výhody plastového nábytku

Výhodou plastového nábytku je jednoznačně jeho pořizovací cena. Dalším plusem je, že je na trhu několik barev a výrobců tohoto nábytku, takže škála zboží je nepřeberná. V případě poškození jednoho kusu nábytku není problémem rychle a levně koupit stejný typ. Když vám zmokne plastový zahradní nábytek, tak jej stačí otřít. Na stole nejsou tolik patrné rýhy jako ve dřevě. Stoly mají většinou také uprostřed vylisovanou díru pro sluneční deštník. Senioři ocení hmotnost soupravy plastového nábytku, která je oproti dřevu poloviční.
 

Kov, nebo plast?

Mezi nevýhody plastového nábytku patří jeho malá odolnost vůči tlaku. Zkusil se snad někdo houpat na plastové židli?? Další nevýhodou je, že plastový nábytek často povalí silný vítr anebo odnese voda.
 
Zahradní nábytek ze železa je dnes skutečnou vzácností. Železný nábytek potřebuje pravidelnou údržbu a jeho cena je hodně vysoká. Neodnese vám jej vítr, spíše sběrači kovů. Nevýhodou je, že přijímá okolní teplotu a v ne příliš teplém počasí sedět na studené židli není to pravé ořechové. Ani opačná situace v létě, sednout si na rozpálené železo, není příjemná.
 
 

Nejlepší dřevěný nábytek

Na zahradu se jednoznačně nejvíce hodí dřevěný nábytek. Jeho cena se pohybuje někde ve středu, ale záleží na druhu dřeva. Za nejkvalitnější nábytek lze považovat zahradní nábytek z teaku. Zahradní nábytek vyrobený z teaku se stal světovou jedničkou a získal si přízeň nejen soukromého sektoru, ale také veřejných zařízení (hotely, penziony), jelikož zvládne extrémní zatížení.I když je pořizovací cena teakového nábytku o pár set korun vyšší než cena jiného kvalitního venkovního nábytku, tak majitel určitě ušetří na údržbě. Pevnému a tvrdému dřevu se totiž vyhýbají škůdci, plísně. Rozbít někomu teakovou židli o záda je téměř nereálné. Nábytek z teaku je odolný proti ostrému slunci, dešti, a dokonce i sněhu. Přičemž údržba takovéhoto nábytku není vůbec náročná.
ab
ab
ab
ab
ab