Kategorie

Přírodní, nebo umělý koberec?

V dnešní době existuje na trhu velký výběr koberců, a to jak z přírodních, tak z umělých vláken. Stačí si jen vybrat. Rozdíly mezi koberci poznáte nejen u pokladny při placení, ale zejména pak později při jejich používání.
Existuje řada materiálů vhodných k výrobě koberců. Ať již jde o vlákna přírodní, nebo syntetická,  každé z nich má svoje výhody a nevýhody, hodí se k jiným účelům a vyžaduje leckdy zcela jiné zacházení.
 

Vlněný koberec

Vlněné koberce se hodí k jakémukoliv typu nábytku. V současnosti můžeme narazit na pestrý výběr vlněných, ručně tkaných koberců například z Indie, Nepálu, Maroka, Nového Zélandu nebo z Íránu. Vlna jako nejstarší kobercové vlákno je přirozený, přírodní materiál, který nestárne a vydrží až 50 let. U vlny platí přímá úměra s hustotou tkání - čím vyšší je počet vláken na centimetr čtvereční, tím vyšší je jeho odolnost a životnost. Její velkou předností je nehořlavost – vlna se pouze škvaří. Koberec z vlny pohlcuje prach, značně tlumí hluk, zlepšuje akustiku v místnosti a výborně izoluje – dokáže udržet až o 12 % více tepla, než dřevěné či kamenné podlahy. Úplně nový vlněný koberec pouští první měsíc tzv. vlas, kterým se uvolňují přebytečné zbytky vlny. V prvních měsících se nedoporučuje koberce vysávat. Pod kovové nožky stolků či taburetů používejte plastové podložky. Přírodní koberce nepatří do kuchyně nebo koupelny - voda by na nich vytvářela skvrny nebo nerovnosti.

Další přírodní vlákna

Základní surovinou pro výrobu sisalových koberců jsou listy Agáve sisana, které se následně zpracovávají, upravují a barví. Tyto koberce jsou vhodné na schody, protože nejlépe odolávají tlaku. Velkou odolností se také vyznačují tzv. papírové koberce, které jsou vyrobeny  z celulózy a  mohou se jednoduše barvit a zpracovávat do příze. Stejně tak slupky kokosových ořechů obsahují pružná a pevná vlákna – v porovnání se sisalem je toto vlákno hrubší. Mezi další přírodní materiály, ze kterých lze zhotovit koberce, řadíme konopí, len, jutu, hedvábí, kůži a banánovník.

Umělá vlákna

Umělá (šlechtěná) vlákna poznáte na první "dotek“ - jsou příjemná a měkká. Oproti přírodním vláknům jsou odolná proti roztočům. Jejich výhody jsou zejména v přijatelné ceně a jednodušší údržbě. Umělá vlákna ale postrádají flexibilitu a snadno se lámou. Mezi nejčastější syntetická vlákna patří polyamid, polyakryl, nylon a akryl.

 Klady a zápory přírodních vláken

Vlna

Sisal

+ nestárne + nestárne
+ nehoří + odolný tlaku
+ výborně izoluje + výborně izoluje
+ estetika + estetika
 - alergie - alergie
- moli - moli
- drahé  - drahé
- pouští vlas  

 

Klady a zápory umělých vláken

Polyester

Nylon

+ příjemný na dotek + příjemný na dotek
+ měkký + měkký
+ odolný roztočům + odolný špíně
+ levný  
+ údržba  
+ Tlumí hluk  
- Láme se  
- Krátká životnost  
ab
ab
ab
ab
ab