Kategorie

Přírodní kosmetika z tradiční zahrady

BOTANICUS - to je synonymum nejen pro kvalitní přírodní kosmetiku, ale také pro relaxaci v krásných zahradách, kterou si můžete dopřát ve voňavém království v obci Ostrá. Čekají tu na vás i další milá překvapení.
 

Dnes jsme se vydali za paní Ing. Danou Hradeckou – spolumajitelkou a zakladatelkou firmy BOTANICUS nacházející se v obci Ostrá mezi Lysou nad Labem a Nymburkem. Toto voňavé království je mimo jiné známé pořádáním zajímavých tematicky laděných akcí, jakými jsou například Jahodové hody, Bio víkend nebo tradiční Historické slavnosti.Hlavním oborem je však výroba a prodej přírodní kosmetiky, kulinářských specialit, dekoračních předmětů spojených s pěstováním ingrediencí včetně vlastních včelích produktů převážně v BIO kvalitě.

Paní inženýrko, první otázka bude směřovat do minulosti. Kdo a kdy přišel s nápadem začít podnikat v tomto oboru, jak to vlastně všechno začalo?

Po vystudování Vysoké školy zemědělské jsem odjela v roce 1991 na roční stáž do soukromé Botanické zahrady v Cambridge, kde jsem se seznámila nejen s vlastním oborem, ale také s doktorem Malcolmem Stuartem, který stál společně s mým manželem Honzou a se mnou u zrodu firmy Botanicus.
 

Zdravý životní styl, pěstitelství a přírodní kosmetika Vás zajímaly vždy, či byla prvotním impulsem „díra na trhu „? Jedná se o splněný sen nebo čistě podnikatelský obchodní záměr vystudovaného profesionála?

Začátky našeho podnikání spadají do počátku devadesátých let, kdy se v Čechách začínala spousta věcí teprve formovat a o „díře na trhu“ se v této době nedá hovořit. Od začátku se spíše jednalo o spontánní slet věcí a událostí, souhru náhod a rozhodnutí, která vezmete do svých rukou, než o čistý obchodní záměr. V současné době jde samozřejmě o skloubení životního stylu s možnostmi na trhu.
 
 

Podle jakého klíče jste vybírali vhodný objekt a místo?

Odpověď je velice jednoduchá. Podnikám ve vesnici 30 kilometrů od Prahy, kde jsem se narodila a s přestávkami studia prožila velkou část svého života. Nyní navíc na místě, kde byl původní statek mých prarodičů. Ostrá je pro mě jakýmsi místem odjezdů a návratů. Je tím pomyslným a zároveň reálným bodem, který jste si vytvořila, ať již směřujete kamkoliv.

Jak rozsáhlá byla rekonstrukce a do jaké míry jsou zachovány původní prvky?

Budovy, které z původního statku zůstaly - obytná část a malá část hospodářských budov - byly zrekonstruovány poměrně v čistém stylu. Ostatní budovy byly stavěny se zřetelem na tyto dochované původní stavby a s ohledem na základní fakt, že se nacházíme na vesnici.
 

Pomáhal Vám při budování staveb a zařizování zahrad architekt, nebo jste si vystačili s vlastní fantazií a nápady?

Základní myšlenka výrobních prostor pochází od nás a především je dána místem a jeho původní podobou. Spolupracovali jsme samozřejmě se stavaři, kteří naše představy převedli do plánů. Zahrady byly vytvořeny podle původních katastrálních map. Přesně řečeno původní pozemky byly osázeny živými ploty se skladbou keřů, které rostly na původních mezích – hlohy, šípky, trnky aj. Zahrady jsou výsledkem naší společné práce s manželem a s dr.Stuartem a samozřejmě zaměstnanců firmy. Ovšem důležité je nejen založení zahrad, ale především kontinuita a na té mají v současné době hlavní podíl všichni zahradníci, kteří si vzali zahrady za své a výsledek je vidět.
 

Které zástupce z rostlinné říše zde nalezneme?

V našich zahradách je zastoupeno nejen velké množství bylin a koření, ale i ovocných a užitkových stromů a keřů, jako jsou jabloně, rakytník, černý bez, atd. Zahrady jsou koncipovány nejen jako zahrady okrasné a odpočinkové, či jako arboretum s ukázkami různých druhů keřů a stromů, ale především jako pěstební plochy pro suroviny, které využíváme a zpracováváme pro výrobu našich produktů. V současné době se zahrady rozprostírají na ploše 34 ha, tudíž Vám přesně nezodpovím otázku – „Kolik druhů rostlin a stromů je zde zastoupeno“.
 

Poradíte našim čtenářům trik, jak pečovat o zahradu, aby byla radost na ni pohledět stejně jako na ty Vaše?

Nejít proti přírodě, ale snažit se jít alespoň částečně v jejím souladu. Odpozorovat z ní základní principy. Podívat se, kde žijeme, jaký typ půdy máme, v jaké oblasti se nacházíme. Obrazně řečeno nesázet azalku, která má rada kyselou půdu do vápna, nebo suchomilné druhy do vlhka. Je to logické, ale často se necháme unést krásou květů a na základní princip zapomeneme. Sama jsem stejnou „průpravou náhlého rozhodnutí“ prošla, ale i toto je na zahradničení „to“ krásné.
Neoblíbené pletí v okrasných zahradách snížíme výsadbou správných druhů keřů a popř. stromů, které postupem času vytvoří ucelený kompaktní záhon. Tzv. zapojený porost. Totéž platí o záhonech s bylinami a okrasnými rostlinami - zjednodušeně je zasázíte tak, aby došlo k pokrytí celé plochy, dle výšek typů rostlin, kvetení atd. Před založením záhonů si dejte tu práci a přečtěte si knihy o druzích, které chcete. Podívejte se na daný keř kdekoliv jinde při jeho stáří 10 až 20 let. A nezapomeňte mulčovat – tzn. volnou plochu půdy, kterou ještě vysázené rostliny nepokryly, pokryjte vrstvou dřevitých štěpků, mulčovací kůry, propařené slámy a podobně.
 

V úvodu jste zmínila zdejší pořádané akce. Na co zajímavého se zde mohou účastníci těšit?

V Historické vesnici řemesel a umění Botanicus v Ostré se především děti, ale také dospělí seznámí s ukázkami jednotlivých tradičních výrob. Mohou si dle vlastní dovednosti vyzkoušet a vyrobit lněný provaz, ruční papír, vyrobit svíčku, odrátovat kamínky, nebo hrnečky, vytočit na kruhu hrnek, nebo misku a vyrobit si bylinné mýdlo. Zároveň mohou ochutnat jednoduché pokrmy ze surovin, které pěstujeme v zahradách. O slavnostech k zeleninám, plackám a koláčům přibudou pečená kuřata, skopové, brambory s bylinkami, pohankovo-pšeničné palačinky s tvarohem a ovocným pyré, bylinné sirupy, medovina a jiné dobroty.
Zahrady jako takové se pro návštěvníky stávají nejen místem odpočinku, ale jsou součástí programů o tzv. Velkých sobotních slavnostech – místem divadelních představení a her pro děti. Jsou také místem poznávání a především pěstebními plochami pro suroviny, které dále zpracováváme do formy extraktů a jsou nezbytnou součástí při výrobě bylinných mýdel, krémů, šamponů, olejů, octů - zjednodušeně výrobků firmy Botanicus. Zahrady jsou obhospodařovány ekologicky, tzn. bez použití chemických látek a stimulátorů a proto i ovoce, zeleniny a byliny na nich sklizené splňují podmínky značky BIO.
 
 

A na závěr – jaké jsou plány do budoucna?

Cílem je postupné dotváření zahrad. Nemohu říci dokončení, neboť celý projekt zahrad Botanicus je tzv. “běh na dlouhou trať“. Rádi bychom vytvořili místo, kde se budou návštěvníci cítit dobře. Místo, které poskytne nejen možnost relaxace a odpočinku, ale je zároveň inspirací a zdrojem informací. Ale na projektech je krásnější cesta, než samotný cíl. V angličtině to zní velmi poeticky – „It is better to travel, than to arrive…“
 
 
 Info, foto: www.botanicus.cz
ab
ab
ab
ab
ab