Kategorie

Přírodní kámen a beton na střechu

Střecha je snad nejdůležitější součástí každého stavení. Vliv na trvanlivost střechy má její tvar a sklon spolu s použitou krytinou. Na následujících pár řádcích si představíme střešní krytiny "těžkého kalibru".

Mezi tzv. těžké střešní krytiny patří kromě betonové a pálené tašky i břidlice nebo kamenina. Požadují poměrně velký sklon střechy - ideálně kolem 25-40 stupňů - na druhé straně se ale odmění vysokou odolností, pevností a trvanlivostí.

Betonová střešní krytina

Nevlastní sestra tašky pálené. Betonové tašky se vyrábějí z cementu, křemičitého písku.  Přidané pigmenty barví do přírodních hnědých a rezavých tónů, akrylátové nástřiky zase základní šedý odstín změní v ostré a jasné tóny. Betonové střešní tašky jsou alternativou ke klasickým páleným taškám a stejně jako ony vynikají vysokou trvanlivostí a snadnou pokládkou (jednotlivé kusy do sebe zapadnou). Poměrně snadno se i opravují - nahrazují se pouze jednotlivé poškozené díly.

Těžké, ale trvanlivé

Díky vysoké pevnosti materiálu jsou tašky odolné i ve větších rozměrech, značně ale zatěžují střechu. Hmotnost na 1 m2 betonové krytiny činí 40-48 kg, u bobrovky je hmotnost vyšší - zhruba 72-84 kg/m2.  Podobně jako pálenou tašku ji lze, z důvodu hmotnosti, použít jen na střechy se sklonem vyšším než 17 stupňů. Na trhu si můžete vybrat z mnoha barev, tvarů i hmotností. Může se ale stát, že vám střecha časem vybledne působením slunce, větru a deště. Střecha z betonových tašek vydrží i století, její pevnost se věkem zvyšuje. Garantovaná záruka bývá 30 let.

Břidlicová střešní krytina

Královna střech severních Čech a Moravy. Jedna z nejstarších střešních krytin dnes opět získává na oblibě. Střecha ze štípané břidlice vydrží téměř věky a, na rozdíl od betonu, časem neztrácí barvu ani jemně hedvábný lesk, který modrošedému kameni dodává punc luxusu. Díky struktuře kamene ji lze lehce naštípat jak na požadovanou velikost, tak i tvarově upravit pro zakončení střechy, obložení komína nebo zalomení střechy u okapů.

Šikovný kámen

Břidlicí lze také obložit celý dům. Střecha ze štípané břidlice potřebuje, stejně jako ostatní těžké krytiny, bezpečný úhel sklonu střechy, dostatečně masivní trámoví a hustou síť latí. Břidlice je na povrchu hladká, takže po ní bez problémů sklouzne jak sníh, tak i déšť. Ostatně:  Klima v regionech, kde byla v minulosti hojně využívána, jí samo o sobě dává vynikající reference. U břidlicové střešní krytiny více než u které jiné platí zásada sladění střechy s domem a celého domu s okolním prostorem. Není nic nevkusnějšího než přírodní střecha z kamene s decentní strukturou a křiklavě barevná fasáda s plastovými okny.

ab
ab
ab
ab
ab