Kategorie

Připravte svůj šatník na zimu

Žijeme v oblasti, kde se střídají roční období, a tak bohužel potřebujeme během roku několik různých typů oblečení. Právě listopad je ideálním časem na to, abyste ve svém šatníku provedli sezónní úklid, vytřídili nepotřebné a uskladnili letní oděvy.

Krok 1: Všechno ven!

Dobře, možná ne úplně vše. Pokud je vaše šatní skříň nebo jiné místo, kde skladujete oděvy, v dobrém stavu a v čistotě, nemusíte z ní vyjmout všechen obsah. Každopádně ale vyjměte všechno lehké a letní, co v zimě neunosíte. Šaty, halenky, trička, šortky, tenké svetříky jen tak přes ramena, košile s krátkým rukávem... Při této příležitosti letmo pohledem zkontrolujte i to, co ve skříni zbude. Nezasloužil by některý kousek vytřídit? Nezůstává ve skříni něco, co se sice hodí pro danou sezónu, ale ve skutečnosti jste to na sobě neměli už dobré dva roky?

Krok 2: Zimní věci v pohotovosti

Mimo sezónu je dobré zimní kabáty, bundy, boty a podobně uskladnit mimo denní šatník, například v úložných prostorách pod postelí, v krabici na skříni a podobně. Pokud jste to loni udělali, teď zimní oblečení vyndejte a zkontrolujte. Je možné, že některé kusy budou potřebovat vyčistit nebo dokonce spravit. Pochopitelně je ideální dělat to na konci zimy před uložením k letnímu spánku, ale i teď raději zkontrolujte, jestli jsou oděvy v pěkném stavu, případně je dejte stranou a včas zaneste do čistírny.

Krok 3: Třídění

Letní šatstvo nedávejte rovnou do skladovacího prostoru, nejprve je prozkoumejte. Není mezi ním něco, co nepotřebujete a co by se dalo věnovat, prodat nebo darovat na charitu? Pokud ano, nezapomeňte oblečení předem vyprat. Proměny sezón jsou nejlepší příležitostí k těmto čistkám v šatníku, protože máme najednou hned několik důvodů se svým oblečením probrat a protřídit je.

Krok 4: Uskladnění letních věcí

K oblečení se nesmí dostat moli, proto je zavřete například do igelitových pytlů. Pečlivě je složte a dávejte k sobě kousky z podobných materiálů, aby se navzájem neodřely. Věci, které se snadno zmačkají, by měly být ideálně zavěšeny - pokud to není možné, proložte je při skládání archy papíru a ohyby budou méně zřetelné. Abyste hmyz pro jistotu odpudili, nakupte mýdla s příjemnou, nevtíravou letní vůní, například levandulovou, a do každého skladovacího pytle nebo krabice jedno dejte. Mýdlo navíc pohltí některé pachy, které se mohou v textilu držet i navzdory praní.

Krok 5: Zimní šatník

Někteří skládají svůj denní šatník podle barev nebo dokonce značek, ale nejpraktičtější většinou bývá organizace podle druhů oblečení: Topy (tedy trička, halenky a podobně), svetry a mikiny, sukně a kalhoty, šaty a svrchní oděvy. Snáze tak každé ráno poskládáte celek, když ze sekcí vezmete po jednom kousku. Protože mnoho druhů zimního oblečení má v sobě vlnu, dbejte na to, aby oděvy dobře větraly a nebyly příliš namačkány na sobě, jinak budou představovat skvělé hnízdo pro moly.

ab
ab
ab
ab
ab