Kategorie

Připravte svůj byt na Velikonoce

Potřebujete trochu inspirace, jaké barvy a dekory zvolit pro letošní velikonoční svátky? Máme pro vás galerii nápadů, které vaší kreativitě napomohou.

Nemáte-li malovaná, dejte aspoň bílá…

Tím nejvýraznějším symbolem Velikonoc jsou kraslice, tedy ornamenty, slámou, krajkou, voskem či drátkem zdobená vyfouknutá vajíčka. Doma barvíme i vajíčka vařená, a to buď koupenými barvami, nebo je uvaříme v cibulových slupkách, zelené trávě, případně na ně přichytíme lístky nebo květy rostlin a obarvíme v barevné lázni. Můžeme je také nabatikovat či polepit krepovým nebo ručním papírem, natřít ornament lepidlem a následně vajíčko posypat krupicí, možností je nepřeberné množství a fantazii se meze nekladou.

Čerstvé květiny všude, kam se podíváš

Ovšem kraslice nejsou jediným symbolem Velikonoc. V bytě by neměly chybět ani rozkvetlé květiny, typické pro toto období. Narcisy, hyacinty, petrklíče, tulipány či krokusy mohou být naaranžovány do váz, déle nám však budou dělat radost, když je koupíme jako hrnkové nebo si je můžeme pro tento účel vysadit do květináčů s předstihem i doma. Po Velikonocích je pak dáme na balkón či vysadíme na záhon. Květiny by jistě neměly chybět na jídelním stole, mohou být i na parapetech oken, poličkách, komodách, ale také před vchodovými dveřmi třeba společně s proutky ozdobenými barevnými stuhami. Ve váze budou hezky vypadat větvičky kočiček, zlatého deště, ale i jabloní, třešní nebo vrby, které ozdobíme kraslicemi zavěšenými na barevných stuhách.

Stolečku, ozdob se

Velikonočního beránka dáme do proutěného košíčku, který ozdobíme kraslicemi, drobnostmi ze suché slámy nebo kvítky a zvířátky vyřezanými ze dřeva nebo upečenými z vizovického těsta. Na velikonoční stůl můžeme přidat i papírová nebo látková zvířátka a naaranžovat ozdoby z průsvitných stuh nebo obarvených peříček. Jako netradiční misku můžeme použít třeba i polovinu skořápky, kterou naplníme zemí a zasijeme do ní například řeřichu. Ještě lépe bude vypadat stejně použitá skořápka z pštrosího vejce, tu můžeme navíc i nazdobit jako kraslici. Velikonoční výzdobu je možné ladit i do různých stylů, barev či materiálů. V přírodním duchu vyzdobíme stůl barvenou i režnou jutou a slaměnými doplňky, případně lněným bílým a bíle vyšívaným ubrusem a barevnými stuhami a peříčky, romantické povahy ocení krajkový ubrus a řezané narcisy v průzračné skleněné váze ušlechtilého tvaru, velké hedvábné mašle a jako kontrast jednoduchý bílý porcelán. V rodině s malými dětmi dají možná přednost pestrému stolu plnému barev a velikonočních artefaktů.

Velikonoční věnec

Tak jako k Vánocům patří věnec z jehličnanů, můžeme vyrobit i věnec velikonoční. Lze ho pověsit na dveře, vyzdobit jím stůl, případně ho můžeme nad vyzdobenou tabuli zavěsit. Korpus vyrobíme z vrbových či březových proutků, použít můžeme i zlatici či ovocné dřeviny, další možností je korpus ze slámy. K ozdobení použijeme barevné saténové nebo voálové stuhy, vyfouknuté kraslice, skořápky vajíček i ořechů, koření, výraznou barevnost věnci dodá i sušená kůra citrusů, z níž jsme tvořítky na perníčky vykrájeli ozdobné tvary. Kůru lze vylisovat, pokud ji ale necháme sušit volně, zkroutí se a bude působit na věnci velmi zajímavě. Stuhám věnců na dveřích ponecháme dlouhé konce, aby vlály ve větru.

Výzdoba vpravdě tradiční

Protože jsou Velikonoce spojeny silně s přírodou a lidovými zvyky, můžeme k výzdobě využít i předměty dříve běžné v hospodářství, například máselnice, podkovy, vědra, díže, soudky a podobně. Předměty opravíme a natřeme a využijeme jako praktickou součást interiéru, pokud to jeho styl dovoluje, případně je začleníme do exteriéru. Ze soudku může být funkční stojan na květiny či stolek na kávu, na němž bude o Velikonocích talíř s mazancem pro pohoštění návštěvy a miska s mechem a barevnými vajíčky. Do starého vědra můžeme skrýt ne příliš pěknou vázu s velikonoční kyticí, podkovu ozdobíme pentlemi a pověsíme nad dveře. Dbát musíme pouze na to, aby nám tyto předměty v našem domově vyhovovaly a odpovídaly našemu založení.
ab
ab
ab
ab
ab