Kategorie

Připravte svoje bydlení na příchod jara

V poměrně teplém únoru už nejeden z nás začíná myslet na jaro. Připravte se na ně tak, jak si zaslouží - s čerstvou zelení a veselými barvami.

Pokud se nemůžete dočkat stejně jako my, zkuste se na jeho příchod naladit předem. A nebojte se, do radikálního gruntování vás nutit nebudeme. Jen dva z následujících bodů se týkají úklidu. K jaru patří veselé barvy.

Pusťte do bytu pestré barvy

Zatímco zima byla obdobím tichého klidu, vyčkávání a permanentní lehké ospalosti, jaro by nás mělo probudit. Rozbijte dominanci tlumených barev něčím veselým a zářivě barevným. Uvidíte, že jarní nálada bude následovat. Nakupte pestré polštářky, nově natřete skříně nebo kuchyňské židle, pořiďte si barevnou sadu kuchyňského náčiní... jednoduše mějte před jarem náskok, ještě dřív než vyraší první kytky. Neslušelo by to vašemu křeslu někde jinde?

Zahýbejte nábytkem

Jaro je čas na změnu. Aniž byste hned investovali do nových věcí, zkuste změnit tvář svého bydlení změnou zavedeného nábytkového systému. Inovace může být malá i podstatnější, jde jenom o to, abyste ve svém všedním životě příliš nezpohodlněli a nezůstali zbytečně stát na jednom místě. O nic přece nejde - když nové uspořádání nebude tak docela fungovat, bez problémů se zase vrátíte ke starému. Jarní ložnice by měla být vzdušná.

Pořiďte si něco nového

Zlaté pravidlo říká, že každý z nás má doma aspoň jeden kus nábytku, který by už potřeboval vyměnit. Najděte ho u sebe doma a nemilosrdně jej vyměňte za nový. Starého se pochopitelně nemusíte zbavovat. Pokud je ještě bez problémů použitelný, může sloužit v jiné části domu, případně jej věnujte někomu potřebnějšímu. Berte jaro jako příležitost zbavit se věcí, které vás psychicky táhnou dolů, drží vás v minulosti. Nehledejte zázračnou kúru a bojujte proti depresím malými krůčky. Spolu se starým zařízením se zbavíte vzpomínek, o které už nestojíte, a uděláte prostor novým, příjemným zážitkům. Právě teď je čas na umytí oken.

Umyjte okna

Ano, tahle část bude trochu náročnější a pro většinu z nás ne právě zábavná, ale jednou za čas musí i na okna dojít. Kromě toho právě teď je na mytí oken ideální čas: Zima venku není taková, aby se nedalo větrat, ale sluníčko zároveň není dostatečně palčivé, aby ukázalo každou zapomenutou šmouhu od stěrky. Klíčem k úspěšnému mytí oken je totiž hlavně tolerance. Okno je skleněná plocha, na kterou přímo dopadá světlo - to znamená, že na ní vždycky budou vidět i drobné nedokonalosti. Netrapte se detaily a spokojte se s tím, že vaše okna nebudou vypadat zašle a nabídnou nerušený výhled. Jednou za rok si koberce zaslouží pořádné odborné vyčištění.

Nechte vyčistit koberce

A poslední, ryze praktická věc. Pokud máte doma koberce, právě teď bude ideální je nechat profesionálně vyčistit. Alespoň jednou do roka potřebuje koberec zbavit odolnější, mastnější špíny, kterou vysavačem rozhodně ven nedostanete a která je tak příjemným prostředím pro roztoče. Předem si samozřejmě na čistírnu najděte reference a ujistěte se, že váš koberec na tom po vyčištění nebude hůř než před ním. Správná čistírna dbá na pravidelnou výměnu roztoků i údržbu zařízení, takže by se váš koberec měl vrátit opravdu čistý a bez podivných chemických pachů.

ab
ab
ab
ab
ab