Připravte si kvalitní palivo na zimu. Zpracujte dřevo bez námahy
385
Kdo vytápí dřevem, ten zná námahu, které s sebou toto palivo přináší. Kromě zpracování dřeva je důležité i jeho skladování. Správně skladované a vyschlé dřevo zvýší jeho výhřevné vlastnosti.
Topení dřevem má řadu výho
Kdo vytápí dřevem, ten zná námahu, které s sebou toto palivo přináší. Kromě zpracování dřeva je důležité i jeho skladování. Správně skladované a vyschlé dřevo zvýší jeho výhřevné vlastnosti.
Topení dřevem má řadu výhod, na rozdíl od elektrické energie a plynu vyjde dřevo levněji. Oproti uhlí se zase lépe skladuje a manipulace s ním je snazší. Samotná výroba tepla je také ekologická a navíc dřevo patří mezi obnovitelné zdroje.
A na co si dát pozor při přípravě dřeva na zimu? Důležitý je výběr vhodného dřeva. Tvrdé dubové dřevo nebo dřevo z ovocných stromů je sice dražší, ale má lepší výhřevnost a vydrží déle hořet, než dřevo jehličnanů. Nechejte si proto v prodejně dřeva poradit, jaký typ je vhodný do otevřeného krbu a jaké dřevo má dostatečnou výhřevnost do malých kamen.
Dřevo naštípejte a nechte pořádně vyschnout
Jakmile si vyberete druh dřeva, přichází na řadu jeho forma. Běžně se prodávají celá polena, nebo už naporcované dřevo v různých délkách a podobách. Cenově nejvýhodnější jsou celá metrová polena, která si sami zpracujete na elektrickém štípači dřeva. Menší průměry stačí štípat na polovinu, větší průměry (od cca 30 cm) potom na čtvrtky.
Pokud kupujete neproschlé dřevo, metrové čtvrtky vyskládejte na přeskáčku do hranic tak, aby mezi poleny mohl prudit vzduch. Na vrch položte krycí plachtu, dřevěnou desku, nebo stříšku z vlnitého plechu, aby dřevo nemoklo. Takovou hromadu nechejte prosychat alespoň rok. Až potom můžete dřevo dále nařezat na kratší polena a použít k vytápění. Správně vyschlé dřevo má lepší výhřevnost, méně dehtuje a hoří rovnoměrněji.
Prodává se i vyschlé dřevo, které má ale zpravidla vyšší cenu. Výhodou je, že s ním můžete topit ihned. To se vyplatí v případě, že nemáte velkou zahradu, kde můžete vyskládat zásobu vysychajícího dřeva na několik let.
Půlky a čtvrtky můžete dle potřeby zkrátit elektrickou či benzínovou pilou a následně opět upravit na štípači. Ruční sekery využijete především k přípravě třísek a drobných polínek na zátop v menších kamnech.
Topit dřívím se jistě vyplatí jak z hlediska finančního, tak i ekologického. Navíc, co může být příjemnějšího, než sedět u plápolajícího krbu, když venku mrzne. Je však třeba dodržovat několik zásad od správného výběru dřeva, přes jeho přípravu, až po uskladnění. Dnes je na trhu velké množství strojů na přípravu dřeva, proto si nechte poradit od odborníků, zda je pro vaše potřeby vhodnější benzínová pila, elektrická pila a jaký štípač dříví vám bude nejvíce vyhovovat.