Poslední sluneční dny jsou nenávratně pryč a počasí nám naděluje jeden chladnější den za druhým. Říjen je měsícem sklizně, příprav na nadcházející sezónu a celkové přípravy vegetace k zimnímu spánku.
Ovoce
V říjnu konečně dozrávají hlavní podzimní odrůdy jablek (Akane, Alkmene, Diadém, Lord Lamborne červený, Prima) a hrušek. Sklizené ovoce skladujeme v chladných, vlhkých, ale dobře větraných místnostech. Při ideálních teplotách v rozmezí 2-8 °C a vlhkosti 80-90% vydrží čerstvé velice dlouho. Prostory by měly být chráněny proti promrznutí. Jablka lze také zpracovat na mošt, či ušlechtilou pálenku kalvádos, nebo je sušit na tradiční křížaly. Ořešáky shazují své plody již od konce srpna a potrvá tak až do listopadu. Pravidelně je sbírejte a uchovávejte v suchých podmínkách. Jedině tak zabráníme napadení plísněmi a ostatními škůdci.
Zelenina
Sklízí se všechny druhy kořenové, košťálové, tykvovité zeleniny a luskoviny. Sklízí se zimní ředkev, pozdní brukev a salátová řepa, mrkev a brambory. Co se skladování týče, platí i zde obdobné zásady jako u ovoce. Vybíráme čisté, chladné, ale nepromrzající prostory. Pokud to prostory umožní, skladujte zeleninu a ovoce odděleně. Tam kde něco skončí, něco nového začne, a tak vyséváme kořenovou petržel, vysazujeme ozimý česnek a hlávkový salát. Zimní saláty vysazujeme do skleníků a fóliovníků. Petrželové, celerové, libečkové a jiné natě sušíme k pozdějšímu využití v kuchyni a při léčení.
Následná úprava záhonů
Záhony po sklizené zelenině je třeba upravit. Příprava záhonů na následující sezónu spočívá v odstranění případných plevelů, rostlinných zbytků a řádném zrytí. Obrácené hroudy nerozbíjíme, o to se postará zimní počasí. Pro zkvalitnění půdy zarýváme chlévský hnůj, ale jen tam kde to vyžadují plodiny pěstované v dalším roce. Veškeré organické rostlinné zbytky zužitkujeme kompostováním.
Nové výsadby
Jelikož je půda nasáklá vláhou (pokud není extrémně suchý podzim) a ještě dostatečně teplá pro růst kořenů, je říjen vhodný termín pro výsadbu nových rostlin. Vysazujeme jak ovocné, tak okrasné jehličnaté a listnaté stromy a keře. Do připravených jam vysázíme stromky a ukotvíme pomocí kůlů či jiných opěr. U vyššího rostlinného materiálu s balem, je nutné dávat pozor, abychom bal kůly nepoškodily. Používá se šikmé (švýcarské) kotvení, nebo svislé kotvení dvěma a více kůly. V říjnu se vysazují především jehličnany, rododendrony a ostatní vřesovištní rostliny a všechny stálezelené listnaté dřeviny.
Okrasná zahrada
V říjnu jsou na zahradách dominantní rozkvetlé pestrobarevné chryzantémy. Letničkové záhony jsou již zlikvidovány, a nyní je třeba záhony vyčistit, zbytky zkompostovat a připravit na příští rok. Nekvetoucí trvalky sestřihněte na babku a zbytky zlikvidujte. Pozdním trvalkám, které ještě kvetou, je třeba odstraňovat odkvetlé květy. Kvést můžeme vidět sasanku japonskou, již zmíněné chryzantémy, zlatobýl, rozchodník či hvězdnice.
Poslední seč trávníku
Před zimou je třeba trávník naposledy posekat, i když v podzimních měsících již moc neroste. Po poslední seči přihnojíme draselným hnojivem pro lepší vyzrání pletiv a pohodlnější přezimování. Vysoký a slehlý trávník by mohly pod sněhem napadat plísně. Z trávníku začínáme vyhrabávat spadané listí, které nám opět obohatí kompost. Pokud plánujete vysadit listnatý živý plot, je nejvyšší čas. Jako vhodné rostliny se osvědčili Ligustrum vulgare – ptačí zob, Buxus sempervirens – zimostráz vždyzelený, Fagus sylvatica – buk lesní, Pyracantha coccinea – hlohyně šarlatová, Potentilla fruticosa – mochna dřevitá, druhy dřišťálů – Berberis a další. Více o živých plotech si povíme v příštím článku věnovanému této problematice.