Kategorie

Připravte se na jaro, vyberte venkovní osvětlení

Z hlediska designu vstupních a komunikačních prostor volíme při výběru venkovních svítidel nejlépe nenápadné osvětlení, které ladí s okolím. Jeho hlavní funkcí je totiž jak praktické využití, tak vytvoření pěkných světelných scén.

Nesmíme zapomenout, že venkovní osvětlení by mělo být ozdobou i ve dne, kdy nesvítí. Ve srovnání s plastovými, kovová svítidla obvykle lépe vypadají, mají delší životnost, jsou ale také cenově náročnější. Venkovní svítidla úzce souvisí s architekturou domu i celkovým pojetím zahrady a od toho by se měl odvíjet jejich výběr.

Osvětlení cest

Pro osvětlení cest je potřeba specifické osvětlení, které neoslňuje. Design svítidla musí splňovat svůj účel - zajistit bezpečnou a snadnou orientaci. Pro osvětlení chodníků se skvěle hodí klasické sloupkové lampy. Jejich výška se pohybuje mezi 50 až 120 cm, přičemž nižší osvětlují celý kruh nebo půlkruh a vyšší typy bývají nakloněné, aby nesvítily do očí. Jiným řešením jsou odolné typy svítidel instalované do země. Snesou přejetí automobilem do hmotnosti 2 000 kg i nepřízeň počasí. Tělo svítidla je často vyrobeno z hliníku, resp. nerezové oceli a silné krycí sklo je vysoce odolné teplotám a nárazům. Zdrojem jsou zářivky různých výkonů (od 29 W až do 54 W) s tím, že vyzařovací charakteristika může být asymetrická, symetrická nebo rovnoměrná.

Bezpečná chůze po schodech

Pohyb po špatně osvětlených schodech může být dost nebezpečný. Při osvětlení schodišť proto zohledníme falešný stín, který schodové stupně zkresluje. Vyhovujícím a přitom úsporným řešením je instalace světelného zdroje přímo do stupňů schodů. Kromě toho by mělo být nasvíceno i zábradlí, nejlépe shora.

Garáž, branka, dům

Pro běžné osvětlení a tam, kde je nutné okamžité rozsvícení, máme na výběr halogenové svítidlo Spider. Je vhodné tam, kde se svítí krátkou dobu, důležité jsou i nízké náklady na instalaci. Jedná se o široce použitelné svítidlo, jež svoji typovou variabilitou zastane mnoho aplikačních řešení. Svítidlo Naster může být umístěno na zdi či stropě. Má nastavitelné držáky s rozpětím stoosmdesáti stupňů a díky vodotěsným kabelům a dalšímu příslušenství může být instalováno do interiéru či ven.

Světlo pro krásu detailů

Svítidla mohou působivě osvětlovat architektonické prvky: římsy, výklenky či sloupy. Pro nasvětlování jsou mimořádně vhodné ploché kruhové reflektory se zářivkovým zdrojem o výkonu 150-400 W. Na trhu je například typ Ypsilon nebo Leo, víceúčelové kompaktní svítidlo pro interiérové nebo exteriérové uplatnění.

LED osvětlení

Světelné zdroje osazené LED diodami se vyznačují dlouhou životností a velmi nízkou spotřebou elektrické energie. Například příkon zemního svítidla je pouhých 1,5 W.  Nevýhodou LED osvětlení zůstává poměrně vysoká cena. Zato však dostaneme efekty, kterých jiným osvětlením těžko dosáhneme. Některé typy mohou být doplněny o barevné filtry nebo osazeny speciální optikou.

Senzory regulují osvětlení

Celonoční osvětlení zlevní instalované senzory, které při soumraku nebo při pohybu v určitém prostoru spínají osvětlovací tělesa. Parametry spínání lze nastavit podle intenzity světla i podle pohybu. Nastavit lze také dobu svícení.

ab
ab
ab
ab
ab