Kategorie

Připomeňte si vánoční tradice

Přestože se štědrovečerní zvyky už nedodržují tolik jako dříve, není to tím, že by na ně lidé zanevřeli. Důvod je vcelku prostý - zapomněli na ně. My si je proto budeme snažit zase oživit.
Ačkoliv můžeme brát předvánoční úklidy jako každoroční tradici, tento zvyk do našich domovů přišel až s moderní společností. Kdysi si ženy v domácnosti nechávaly úklid na období podzimu a adventní týdny zasvěcovaly zcela jiné, o to příjemnější činnosti – pečení cukroví a zdobení místností.

Vánoční zeleň

Jeden z velmi důležitých prvků byl zavěšený vánoční věnec, který zdobil dveře a vítal tak příchozí návštěvy. Dnes se tento zvyk přenáší zejména na dveře rodinných domů, v posledních letech však tu a tam narazíme na věnec i v paneláku. Další tradicí, kterou jsme si přinesli i do současnosti, je výzdoba interiéru za pomocí zelených větévek a zlatého jmelí. Nejvíce pozornosti se však upíná k vánočnímu stromečku. Dnes se sice nevěší za špici ke stropu, zvyky ve zdobení však přetrvaly. V mnoha domácnostech rodiny vyrábějí na stromeček perníková srdíčka, hvězdičky či domečky, případně nejrůznější ozdoby z tzv. vizovického těsta. Všechny tyto ozdoby nejenže vypadají velice hezky, ale dokáží i provonět celou místnost. 

Věštění osudu

V minulosti lidé věřili na osud daleko více než dnes. Štědrý večer byl nejpříhodnějším okamžikem pro jeho zkoumání. Nejčastěji se osud zjišťoval pomocí jablek. Po sváteční večeři museli všichni počkat na nejstaršího člena rodiny, dokud nedojedl. Ten byl pak tím pověřeným, jenž mohl vzít jablko do ruky a rozkrojit jej ve víře, že na něj vykoukne útvar připomínající hvězdičku. Ta znamenala pevné rodinné zdraví. Kdyby však jádřinec vytvořil křížek, pro rodinu by to neznamenalo nic příjemného. Další možností, jak alespoň malinko nahlédnout do budoucnosti byly pověstné "výpravy" skořápkových lodí. Lidé si ponechávali nejhezčí a nejpevnější skořápky z vlašských ořechů, do kterých pak nakapali vosk a přiložili malou svíčku. Každý člen rodiny si vyrobil vlastní plavidlo, které pak všichni společně pouštěli v nádobě s vodou. Podle toho, jak lodičky pluly, odhadovali rodinní příslušníci vize dalšího roku - lodička držící se u kraje nádoby zvěstuje, že se po celý rok budeme držet doma; lodička, která dosáhne do středu nádoby značí, že se vydáme na cesty; lodička, která přepluje celou nádobu, nám věští dlouhý život a lodička, která se potopí pak nepříjemnosti. Pokud zůstaneme u nádob s vodou, velmi oblíbené bylo také lití olova. Horké olovo ve vodě vytváří neurčité a zajímavé tvary, ze kterých se snažili mladí lidé věštit. Bohužel, dnes není tak jednoduché olovo sehnat. V malých obchůdcích se neprodává a ve velkých specializovaných marketech ho musíte koupit více, než je třeba. 

Kapříkovy šupinky

Ty slouží nejen jako dětská památka na hodné, přítulné kapříky Pepíky. Chcete-li, aby se vás v novém roce držely peníze, nezapomeňte si dát kapří šupiny pod talíře. V novodobém podání se k šupince často přihazuje i nějaká ta drobná mince. Šupinka pak může penízky "rozmnožovat". Nezapomínejte ani na to, že nesmíte od stolu vstávat dříve než všichni ostatní. Podle dávných pověr toho, kdo od stolu vstane první, stihne nemoc nebo dokonce smrt. Proto by po večeři měli všichni od stolu odejít najednou. Samozřejmě ale můžete servírovat večeři, postavit na kávu nebo pustit děti do koupelny, aby si umyly ruce. A především, myslete na štědrovečerní políbení pod jmelím! Pro pěkné vztahy se svými blízkými a udržení tepla rodinného krbu.

ab
ab
ab
ab
ab